Blog E-Ticaret Kariyer

E-Ticaret’te Kullanıcı Deneyimi (UX)

Merhaba! E-Ticaret günümüzde en çok tercih edilen alışveriş yöntemi olma yolunda hızla ilerliyor. Her gün onlarca e-ticaret sitesi açılıyor ve hizmet vermeye kolayca başlıyor. E-ticaret’te kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve E-Ticaret UX kavramı hakkında ipuçları, bilgi paylaşmak üzere bu yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

elektronik ticaret ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle UX tasarım yani Kullanıcı Deneyimi’ni iyileştirmeye yönelik tasarım çalışmaları konusunda bir kaç fikir ve öneri vermek isityorum.

Önerilen Yazı: UI ve UX Nedir?

E-Ticaret siteniz ya da herhangi bir pazaryeri sitesinde (HepsiBurada, N11) oluşturduğunuz mağazanız müşterileriniz için ulaşılabilir ve rahat kullanılabilir olmalıdır. Hizmet hızınıza bakarken sadece kargolama, ürünün gönderimi vs. de değil sitenizde alışveriş sırasında web sayfalarının yüklenme hızını da dikkate almalısınız. Ürün sayfalarınız uzun sürede yükleniyorsa müşterinizin sitenizden çıkma olasılığı artmaktadır. Bu yüklenme hızını web sitenizde çeşitli çalışmalarla iyileştirebilirsiniz ama bu işlem pazaryeri sitelerinde pek mümkün değildir.

elektronik ticaret ile ilgili görsel sonucu

Web sitenizde bir hız sorunu yoksa müşterileriniz için alışveriş işlemini oldukça kolaylaştırmış oluyorsunuz. En az hız konusu kadar önemli ürün görsel ve açıklamaları konusunda da önemli bir kaç ayrıntı bulunuyor. Ürünlerin görselleri tatmin edici ve kaliteli olmalıdır. Müşteriniz sitenizde bir ürünü incelemek istediğinde internetten zahmetsizce bulunmuş baştan savma eklenmiş ürün görselleri ile karşılaşmak istemezler.

elektronik ticaret ile ilgili görsel sonucu

Ürünlerinizin açıklama kısmında bir müşterinin bilmek isteyeceği tüm sorunların cevabı bulunmalıdır. Ürün hakkında ayrıntılı bir açıklama yazmalısınız bu müşterinizi tatmin etmeli ürün görselleri ve açıklamanız müşteri için yeteri kadar tatmin edici olduğunda size güvenir ve ürünü sepetine ekler. Özellikle sitenizi ilk kez ziyaret eden kullanıcılar bu ayrıntılara oldukça dikkat edecektir.

elektronik ticaret ile ilgili görsel sonucu

Sitenize güvenmeyen müşteriler sitenizde bir saniye bile durmak istemeyecektir.

E-Ticaret sitenizde dikkat etmeniz gereken diğer tasarım unsuru da sitenizin modern, hızlı, temiz ve sağlam görünmesidir. Sitenizi hazırlarken renklere çok dikkat etmelisiniz. Logonuz da bulunan renkleri ayrıntılarda kullanmanız sitenizi sağlam gösterecektir. Sitenizde kesinlikle siyah renk bulunmamalıdır.

elektronik ticaret ile ilgili görsel sonucu

E-Ticaret sitenizin hedef kitlesine göre renkler değişim gösterebilir ama kitleniz 40 yaş üstü kişilerden oluşuyorsa sitenizin siyah olması kesinlikle müşterilerinizin sitenizden çıkmasına neden olacaktır. Yaşlı bir hedef kitlesine sahipseniz beyaz ve sade, kullanımı kolay, hızlı bir siteniz olmalıdır. Daha çok genç kişilere hitap ediyor ve ürünleriniz de giyim ürünleriyse siyah renk belki düşünülebilir ama genel bir sitede beyaz renkten şaşmayın, sarı gibi az görünen yazıları ince yerlerde ve yazılarda kullanmayın.

elektronik ticaret ile ilgili görsel sonucu

E-Ticaret siteniz de dikkat etmeniz gereken diğer bir unsur ise sepet sayfanız olacaktır. Sepet’e kadar gelen müşterilerinizi o kısımda kaybetmek istemiyorsanız bu önerimi dikkate alın! Sepet sayfanızda aşırı fazla doldurma kısmı bırakmayın. Müşteriniz sepet sayfasında ki can sıkıcı soruları gördüğünde rahatsız olacak ve zaman kaybetmek istemediği için sitenizi terkedecektir.

Siteniz kullanıcılarınıza rahat ve kolay bir deneyim sunuyorsa bu e-ticarete hazır olduğunuz anlamına geliyor.

Yorum Yaz