Blog E-Ticaret

E-Ticaret Kullanarak Satış Yapmak

Merhaba!

Bugün biraz e-ticaretten bahsedelim. E-ticareti anlamanıza yardımcı olacağım. İş için kullanabileceğiniz farklı yollar hakkında konuşacağız ve ihtiyaçlarınıza uygun olan en iyi e-ticaret seçeneğini belirlemeniz için yol göstereceğiz.

Kulağa hoş geliyor, değil mi? Haydi başlayalım.

E-ticaret nedir? Açıkçası, ürün veya hizmetleri İnternet’te satmanın süslü bir adından başka bir şey olmadığını söyleyebiliriz.

İlgili resim

Tüketiciler bir süredir aradıkları ürün ve hizmetleri İnternet’teki web sitelerinden ve mobil uygulamalardan satın alıyor. Her alanda işletmeler, İnternet üzerinde satış hedeflerine ulaşmak için e-ticaretten faydalanmanın yollarını araştırıyor.

Bu hedefler işletmeye göre değişiklik gösteriyor. Örneğin “Müşterilerimin İnternet üzerinden ödeme yapabilmelerini sağlamak istiyorum” gibi basit bir hedef belirleyebilirsiniz. Bundan biraz daha ileri gitmeyi de tercih edebilirsiniz: Kullanıcıların envanterinizi görüntüleyip burada arama yapmalarına, müşteri hesapları ve yinelenen siparişler oluşturmalarına olanak tanıyan bir web sitesine sahip olmak isteyebilirsiniz.

Tek sınır sizsiniz.
O halde işletmeniz için e-ticaret uygulamasına nereden başlamak istersiniz?

İlgili resim

Müşterilerinize İnternet üzerinden işletmenize para gönderebilecekleri bir yol sunmakla işe başlayabilirsiniz. İnternet’ten kolaylıkla ödeme yapılmasına olanak sağlayan TurkPos ve PayU gibi ödeme hizmetlerini web sitenize zahmetsizce ekleyebilirsiniz. Birçok durumda, müşterinizin bir hesap oluşturması bile gerekmez. Kredi kartı veya doğrudan hesap kartı aracılığıyla ödeme yapılabilir.

İnternet’ten satış yapmaya sıfırdan başlıyorsanız, İdeasoft veya Proticaret gibi e-ticaret sistemini içeren, kullanıma hazır bir hizmeti deneyebilirsiniz. Bu hizmetler, ödeme kabul etmesinin yanı sıra ürün sayfalarını web sitenize kolayca eklemenize olanak sağlayan şablonlar da sunar.

Hedefleriniz büyükse, Opencart veya Shopify gibi ihtiyaçlarınıza göre uyarlanan bir e-ticaret hizmeti kullanmaya da karar verebilirsiniz. Ürün arama, envanter yönetimi, sepete gitme, müşteri hesapları, sipariş yönetimi gibi çeşitli özellikleri içeren birçok seçenek var.
E-ticaret genellikle perakende veya mağaza deneyimine benzetilebilir. Gerçek bir mağazada ürün satan herhangi bir işletme, İnternet üzerinde sanal bir mağazadan da satış yapabilir.

Çevrimdışı müşteriler, mobilya mağazanızın önünden geçerken içeri girip mağazanızda sergilenen koltuklara, kitaplıklara ve yataklara bakabilir. İnternet’teki müşteriler de web sitesindeki mağazanızın çeşitli sayfalarını tıklayarak aynı ürünleri görebilir.
Müşterilerin ilgilendikleri bir koltuğa oturmaları veya kumaşını hissetmeleri mümkün olmasa da ürünler İnternet mağazanızda gerçeği yansıtacak şekilde sergilenebilir. Çok sayıda fotoğrafla birlikte ayrıntılı açıklamalar, müşteri değerlendirmeleri ve hatta ürünlerin videolarını eklemelisiniz.

İlgili resim

Kaliteli görseller ve özenle yazılan içerik İnternet’teki “vitrininiz” olacaktır. Özenle hazırlanan bu İnternet mağazası, perakende deneyimi ile İnternet alışverişi arasındaki mesafeyi daraltmanıza yardımcı olur.
Kendi web sitenizde ürünleri nasıl satacağınızı belirledikten sonra, daha çok yerde daha çok ürün satmak isteyebilirsiniz. İkinci adım, kullanabileceğiniz diğer İnternet pazarlarını bulmaktır.

Örneğin, mobilyalarınızı Amazon ve eBay, Etsy, Sahibinden.com ve GittiGidiyor gibi sitelerden de satabilirsiniz. Hedeflerinizden biri buysa ve henüz e-ticaret sağlayıcısı belirlemediyseniz, seçeceğiniz sağlayıcının çok kanallı satış stratejinizi desteklediğinden emin olun.
Özetlersek, ister fiziksel mağazanızla bire bir uyumlu sanal bir mağaza oluşturmaya ister yalnızca İnternet’ten ödeme almaya karar verin, e-ticaret, işiniz için gerçekten güçlü bir araç olabilir.

E-Ticaret Kullanarak Satış Yapmak ile ilgili görsel sonucu

Bundan sonraki yazımda, e-ticaretteki ilk adımlarınızı atmanıza yardımcı olacağız. İşinize en uygun çözümü bulabilmeniz için kullanılabilecek farklı seçenekleri daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Ayrıca sizinle kurdukları ilk bağlantının ardından müşterilerin ilgisini nasıl tekrar çekebileceğinizi de göstereceğiz.

Web sitemden ayrılmayın.

İlgili resim

1 Yorum

Yorum Yaz