Blog Wordpress

WordPress Bloğunuzu Güvenli Tutmanız İçin 6 İpucu

WordPress için Güvenlik İpuçları

WordPress’in güvenliği oldukça önemlidir, fakat sürekli göz ardı edilmektedir. Google’ın yapmış olduğu bir bildiriye nazaran son bir yılda 15 milyon internet sayfasına çeşitli şekilde saldırılar düzenlenmiştir, bu yüzden bu konuyu ciddiye almaya başlamanız gerekiyor. Web sitenizin güvende bulunduğunu ve korsan hücumların sizin başınıza gelmeyeceğini düşünmek işin basitine kaçmaktır.

Web sitenize yönelik olabilecek potansiyel bir ataknın maliyetlerine katlanmak yerine, hemen şimdi web sitenizi güvence altına almak istemez misiniz?

Şansınıza WordPress birçok şeyi olduğu benzer biçimde bunu da kolaylaştırmıştır. WordPress aslına bakarsan oldukca güvenli bir platform, WordPress’in güvenlik ekibi frameworklerini güvence altına almak için düzenli olarak güncellemeler yayınlıyor. Ancak bu güncellemeler web sitenizin güvende kalması için kafi değil.

Haberimizin geri kalanında web sitenizi güvende tutmanız için, saldırıya uğrama riskinizi en aza indirmek için ve verilerinizin güvenliğini sağlamak için kullanabileceğiniz birkaç ipucuna değineceğiz.

Tema ve Eklentilerinizi Düzenli Olarak Güncelleyin
Mevcut temalarınızın ve eklentilerinizin güncel olması önemli bir hadisedir. Çoğu eklenti ve tema geliştiricisi, eklentileri ve temalarını bir tek bir güvenlik açığı buldukları vakit güncelliyorlar.

Eğer WordPress çekirdeğinize, temalarınıza ve eklentilerinize meydana getirdiğinız son olarak güncellemenin üzerinden çok süre geçtiyse kararlı olun yakında yeni güncellemeler ile karşılaşacaksınız. Aksi takdirde, tespit edilmiş olan bazı açıklar üzerinden web sitenize ataklar gerçekleşebilir.

Bazı eklentiler ve temalar otomatik olarak güncellenir, fakat WordPress gösterge tablonuza giriş yaparak güncellemeleri tertipli olarak kontrol etmeniz her zaman için iyi bir fikirdir.

Oturum Açma Sayfanızı Güçlendirin
Oturum açarken kullandığınız kullanıcı adını hala “Admin” olarak mı kullanıyorsunuz? Eğer öyleyse hemen şimdi bir şeyleri değişiklik yapma vaktiniz geldi. Admin kullanıcı adınız ve şifreniz, web sitenizin ilk savunma hattıdır.

Güçlü bir kullanıcı adı ve şifresi oluşturmak için vakit harcamalısınız. Sitenize erişmek için en sık kullanılan yöntem, çalınan bir şifredir.

Oturum açma sayfanıza erişimi engellemek için Login Lockdown şeklinde bir eklenti kullanabilir ve belli sayıda oturum açma girişimi başarısızlıkla sonuçlanan kullanıcıları kilitleyebilirsiniz.

Temaları ve Eklentileri yalnız bilinen Kaynaklardan İndirin
Web sitenize tema ve eklenti indirirken yalnız elit kaynaklardan yüklemeye dikkat etmelisiniz. Ücretli tema ve eklentileri edinmek için Themeforest, Elegant Themes, StudioPress, WPMU Dev ve benzeri siteleri tercih edebilirsiniz.

Ücretsiz tema ve eklentileri indirmek için de her zaman WordPress theme sayfasını ya da eklenti deposunu kullanmalısınız.

Ayrıca web sitenizde şu an kullanmakta olduğunuz eklentilerin sayısını en aza indirmeniz iyi bir fikir olacaktır. Ne kadar çok eklenti kullanırsanız web siteniz hücumlara karşı o kadar açık olur. Son olarak bazı eklentilerin daha minik geliştirme ekipleri olabilir, bundan dolayı eklentilerinin güvenlik açıklarını kapatma konusunda büyük kurumlar kadar hızlı olamayabilirler.

WordPress Güvenlik Eklentisini Kullanın
Web sitenize yönelik atakları önlemek için ve güvenlik önlemlerinizi güçlendirmek için size yardımcı olabilecek çeşitli güvenlik eklentileri yükleyebilirsiniz. Güvenlik eklentilerinin çoğu aşağıdaki avantajları web sitenize sunabilir:

Günlük tarama: Sitenizde herhangi bir riskli davranışın olup olmadığını kontrol eder.
Dosya denetimi: Herhangi bir malware girişinin olup olmadığını idrak etmek için web sitenizi kontrol eder.
.Htaccess dosya koruması.
WordPress veritabanı yedeklemeleri ve güvenlik izleme.
Kullanıcı girişi sayfasını kilitleme ve güvenlik koruması.
Yaygın olarak kullanılan güvenlik eklentilerinin bazıları şöyle; Sucuri, Wordfence, BulletProof Security, ve All In One WP Security and Firewall.

Web Sitenizi daima Yedekleyin
Web sitenize yönelik herhangi bir atakda ilk savunmanız yedeklemeler olacaktır. Eğer olumsuz bir durumla karşılaşırsanız, web sitenizi hızlı bir halde bir önceki durumuna geri yükleyebilirsiniz.

VaultPress ve BackupBuddy gibi bir çok yedekleme eklentisi mevcut.

Sitenizi ne sıklıkla yedekleyeceğiniz ne sıklıkla güncellediğinize bağlıdır. Her gün tertipli olarak yeni içerikler yayınlıyorsanız, günlük yedekleme yapmanız önerilir. Fakat web siteniz genel olarak aynı kalıyorsa, aylık yedekleme işinizi görecektir.

Güvenli Bir Hosting Hizmeti Alın
WordPress web sitenizi güvende tutmak için yapabileceğiniz her şeye değindik. Fakat IHS gibi emin bir hosting sağlayıcısı ile çalışmıyorsanız tüm bu tarz şeylerin hiçbir önemi yok. Elit bir hosting sağlayıcısı, web sitenizi güvende tutmak için ekstra önlemler alacaktır.

WordPress güvenliğinizi sağlamak için proaktif olmalısınız. Yukarıda değindiğimiz ipuçlarını uygulayarak güvenli ve korunan bir internet sayfasına sahip olabilirsiniz.

Yorum Yaz