Blog Kariyer

Parlak Kariyer Vaat Eden Trend Meslekler

Merhaba! Gerek çalışan kuşakların ve onların iş yapış biçimlerinin değişmesi gerekse ekonomik ve toplumsal dünyadaki gelişmeler sebebiyle ihtiyaç ve ilgi duyulan meslekler de değişiyor. İşte parlak kariyer vaat eden trend meslekler.

Kuşaklar değiştikçe gereksinim duyulan meslekler de farklılaşıyor. Çok malum ve gelecek yıllarda da tercih edileceği düşünülen öğretmenlik, doktorluk, mühendislik benzer biçimde dalların da günümüz ihtiyaçlarına nazaran değişiklik gösterdiği biliniyor.

Bir tek üniversite seçimlerinde değil okul sonrası dönemde alınacak ek eğitimlerle kariyeri farklılaştırmak ve günümüzün trendlerine uygun hale getirmek mümkün. Bunun için farklı kariyer yollarıyla bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarına çözümler üretecek meslekleri ve gelişime açık alanları devamlı keşfetmek gerekiyor.

Bundan dolayı sizin için günümüzün en trend ve kariyer yolları açık mesleklerine bir göz attım:

Parlak Kariyer Vaat Eden Trend Meslekler ile ilgili görsel sonucu

Biyomedikal Mühendisliği

Mühendislik her dönemde önemli bir dal olsa da gelecekte genel mühendislik pozisyonlarının dışında da mühendislere olan ihtiyaç devam edecek. Biyoloji ve tıp alanındaki gelişmelerin artmasına paralel olarak “Biyomedikal Mühendisi” ne olan ihtiyaç bugün olduğu gibi gelecek dönemde de devam edecek. Yurt dışında yapılan araştırmalar da bunu destekler nitelikte. Bu alandaki istihdamın 2022 yılına kadar yüzde 22 artacağı öngörülüyor.

Yazılım Mühendisliği

Bugün de popüler bir meslek olan yazılım mühendisliğine olan ilgi gelecek yıllarda da devam edecek ve yazılım mühendisleri en çok kazanan mühendislik dallarından biri olacak. 2012 verilerine göre ABD’de “yazılım mühendisliği” alanında ortalama 1 milyon iş olduğu tespit edilmiş. Bu rakama 2022’de 226 bin pozisyonun daha ekleneceği tahmin ediliyor.

Parlak Kariyer Vaat Eden Trend Meslekler ile ilgili görsel sonucu

Data Analistliği

Müşterisine özel çözümler üretme ihtiyacı içerisinde olan firmalar için en önemli nokta “Big Data”nın doğru analiz edilebilmesinden geçiyor. Bu anlamda datayı doğru yorumlayabilen ve müşterinin ihtiyaçlarını data üzerinden anlamlandırabilen Data Analistleri şimdiden pek çok şirketin odağında yer alıyor. Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, İstatistik veya Matematik gibi bölümlerden mezun yeteneklerin yöneldiği bu alan en çok kazandıran meslekler arasında yer alıyor.

Fizyoterapist

Sağlık sektöründe yer alan pek çok meslek ilgisini korumaya devam ediyor. Gerek hastalıklar gerek iş yapış biçimi gerekse yanlış duruş biçimi nedeniyle Fizyoterapistlere olan ihtiyaç gelecek dönemde de devam edecek. ABD’de gelecek 10 yıl içerisinde fizyoterapistliğin yüzde 36’lık bir oranda büyüme göstereceği öngörülüyor.

Parlak Kariyer Vaat Eden Trend Meslekler ile ilgili görsel sonucu

Yönetim Danışmanlığı

İş dünyasında yaşanan yoğun rekabet nedeniyle özel veya kamu işletmelerinin artık ne yaptığı ve ne ürettiği kadar, iş stratejisi ve iş yapma yöntemleri gibi alanları nasıl yönettiği de önemli. Şirketlerin rekabet performansını artıran en kritik meslek grupları arasında yer alan Yönetim Danışmanlığı organizasyon, yönetim ve uygulama metodlarına ilişkin problemleri ve stratejileri belirleyerek uygun adımların atılması konusunda yönlendirme yaparak, kurumların pazardaki konumlarının güçlenmesine ve performanslarının artmasına yardımcı oluyor. Son yıllarda giderek önem kazanan bu mesleğin gelecek dönemde de daha çok şirket ve kurum tarafından tercih edileceği tahmin ediliyor.

Mobil Teknoloji Uzmanlığı

Mobil teknolojilerin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve satışıyla ilgili uzmanlıklar son dönemin meslekleri arasında yer alıyor. Tüketicilerin tüm ihtiyacını telefonlarından giderme talebinin giderek artacağı düşünüldüğünde pek çok sektör için günümüzün ve geleceğin en trend meslekleri arasında Mobil Teknoloji Uzmanlığının yer alacağı görülüyor.

İlgili resim

İş Güvenliği Uzmanı

İş sağlığı ve iş güvenliği alanında görev alan İş Güvenliği Uzmanlığı, geniş çalışma alanı nedeniyle son yıllarında en çok rağbet gören meslekleri arasında yer alıyor. Bugün mühendislik, fizik, kimya, biyoloji gibi bölümlerden mezun pek çok kişi iş güvenliği uzmanlığını iyi bir alternatif olarak değerlendiriyor.

Epidemiyolog

Görevleri genellikle inceleme ve araştırmaya dayalı olan bu meslek grubu, toplum içerisinde hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını inceliyor. Gerek özel sektörde gerekse kamuda görev alabilen epidemiyologların, toplumu tehdit eden kuş gribi, ebola gibi hastalıkların nedeninin saptanmasında ve bu hastalıkların önüne geçilmesinde oldukça etkili bir görevi bulunuyor.

İlgili resim

Yorum

  • Kendime uygun meslek bulmaya çalıştığım bu dönemde denk geldiğim bir yazı. Lise 3’e geçtim bu sene ama hedef çok önemli. Yazılım mühendisiliğini gerçekten düşündüm ama ülkemizde bu bölüm için özel üniversiteler ön planda. Birkaç tane devlet üniversitesi var onların da yorumlara göre eğitimi ve çevresi iyi değil. Puanım iyi gelirse Fizyoterapistlik istiyorum ya da Hemşirelik. Yazı için teşekkürler bilgilendirici bir yazı 🙂

  • Çok işime yaradı ygs ile başımın belada olduğu bu dönemde bana çok yardımcı oldunuz. Artık 3 meslek arasında değil 4 meslek arasında kararsızım biyomedikal mühendisliğide düşünmeye başladım mantıklı harbi

Yorum Yaz