Blog Kariyer

Hamza Erol ile “YETİTA Yerli Dizin ve Arama Motoru” Projesi Hakkında Röportaj

Merhaba! Bugün bir röportaj ile sizlerleyim. “Geliyoo” isimli fiyaskodan sonra yeni keşfettiğim bu sefer gerçekten “yerli” dizin ve arama motoru Yetita projesinin sahibi Hamza Erol ile hem girişimcilik hem de  Yetita girişimi için bir röportaj gerçekleştirdik.  Bu başarılı projesi için Hamza beyi tebrik ediyor ve başarılarının devamını bekliyoruz.


Bize kendiniz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Merhaba, 2016 yılında freelance olarak başladığım web tasarım ve medya sektörüne sürekli kendimi geliştirerek bana destek olan kişiler ile yoluma devam ettim. Evliyim ve küçük bir prensesim var 🙂 Hobi olarak başladığım web tasarımn eğitimini alarak kendimi geliştirip güzel projelerde yer aldım. Şuan da ise Doğal Avm Organik Ürün Pazar Yerinde proje yöneticisi olarak çalşıyorum.

YETİTA Nedir? Diğer dizin ve arama motorlarından farkı nedir?

Web sektörü yılın bazı zamanları hareketsiz olur ve bu hareketsiz zamanlarda webmasterler proje üretirler. Biz ise DMOZ Dizin sitesi mantığında çalışan bir projeye yaptık. 2016 nisan ayında açtığımız YETİTA Yerli Dizin Arama sitemizin son olarak Ağustos 2017 de logo ve sloganını değiştirdik. Diğer arama motorlarından farkı ise sadece seçilmiş siteler vardır. Periodik olarak ekli siteler kontrol edilir ve çalışmayanları dizinden silinir.

YETİTA projenizi üretirken, sizi bu projeyi hayata geçirmeye iten şey nedir?

Projeyi hayata geçirmeye iten en önemli faktör şüphesiz DMOZ oldu. Sitelerin eklenmemesi veya çok zor kabul görmesi. Rant elde etmek isteyen editörlerin para karşılığı eklemesi gibi birçok sorun vardı. Bizde buna dur demek için YETİTA Çok Bilmiş Dizin sitemizi açtık.

YETİTA Nasıl Çalışıyor ve Neden YETİTA’yı kullanmalıyız?

Yetita’ya gerekli bilgilerinizi girip kayıt gerçekleştirirsiniz. Editörün onayından sonra ise yayında girer. SEO açısından etkili olduğu için sitenizi eklediğiniz kategoride siteniz üst sıralara hızlıca yükselir. Yerli bir dizin olması ve çok zor olmayan şartlarından dolayı YETİTA yı kullanmalısız. YETİTA karakterimiz size her konuda yardımcı olacaktır.

Web konusundaki girişimlerin çoğunun başarılı olamamasının nedeni sizce nedir?

Projeye doğru zamanda başlamanız ve doğru zamanda reklam yayınlamanız gerekmektedir. En önemlisi ise yaptığınız projeyi kolay anlaşılır yapmalısınız. Bir projeye başladan önce fizibilite çalışması yapmak şarttır. Bütçenizi iyi ayarlamalısınız. Projeniz ne kadar iyi olursa olsun, tanıtım oladıkça ve istikrar olmadıkça başarı oranı çok düşüktür. Genç girişimciler çok tez canlı. Projeye başlamadan kazanmak istiyor. Kullanıcı yorumlarına pek önem vermiyor buda başarısızlığı beraberinde getiriyor.

YETİTA dışında başka projeleriniz bulunuyor mu?

Evet buluyor. Yakın zamanda Tabela Teklif projemizi yayına aldık. Alanında başarılı tabelacılar ile tabela arayanları buluşturan bir platform. Şuan günlük bir tabelacı kaydımız oluyor ve gelen teklif sayısı minimum 3 adet oluyor. Birde yeni yayın hayatına başlayan Futbolatesi.com sitemiz var. Futbola dair güncel haberlerin paylaşıldığı 10 kişilik dev bir ekibi bulunan bir projenin başında Harun GÜLLEB ve Muharrem EROL buluyor. Yeni yatırımlar için yakında basına bir demeç verecekler.

Gelecekle ilgili ne gibi planlarınız var? İşinizi büyütmek konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu konuda kendi enerjinizi ve motivasyonunuz nasıl değerlendirirsiniz?

Gelecekte YETİTA için bir grup firma düşünüyorum. Zaten çalışmalarını sürdürdüğümüz YETİTA ya bağı birçok proje var.

YETİTA – Dizin Arama YETİTA – Reklam Yayınla YETİTA – Reklam Ver YETİTA – Soru Cevap YETİTA – Destek

Diğer projeler bittiğinde ise tekrar bilgi vereceğiz. Bu projeler için ise en büyük destekçilerim ise, yazılım ekibimden Cüneyt FEVZİOĞLU, satış ekimden Mustafa KARAKAYA ve Emin DÖNMEZ, içerik yazarlarım Gülşah YAVUZ ve Nazlı ŞENGÜN yaptıkları katkılardan dolayı bizleri başarıdan başarıya sürüklüyorlar. Projemizin enerjisi hergün yapığımız istişarelerden kaynaklı. Başarmak için merdivenleri tek tek çıkıyoruz.

Sorularımı sabırla cevapladığınız için teşekkürler. Umuyoruz ki projeniz hızlı bir şekilde büyüme gösterir ve önümüzdeki günlerde adınızı büyük platformlarda duymaya başlarız.

Teşekkürler inşaAllah…

1 Yorum

  • reklam ağı ilgimi çekti bu günlerde beta sürümü test ediliyormuş bizde Hamza beyle görüşüp kaydolduk, öneri ve fikirlerde bulundum 2 hafta sonra reklam ağı devreye girecek bakalım neler olacak.İlk defa yeni doğan bir reklam platformu yayına girerkenden kuyruğundan yakaladım, hadi bakalım şimdiden herkese hayırlı olsun.
    http://www.isacotur.tr.gg

Yorum Yaz