Blog Seyahat

Kekova: Batık Kent

Doğa ile tarihin bütünlestiği ve turkuaz denizin koylarla çevirildigi bir yeryüzü cennetidir Kekova..

Likya Uygarlığı’ndan kalan eserler yer üstünde değil, suyun altında gözlemlenir. Bu bakımdan da ‘batık kent’ olarak bilinmektedir. Kekova, 1990 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmiştir.

İlgili resim

Suyun Altındaki Hayat

Kekova’da M.Ö 4. yüzyıldan kalma antik Apollonia kentinin yazlık yalılarının harabeleri yer alır. Bu mütevazı harabelerin bu kadar çok sayıda ziyaretçi çekmesinin nedeni evlerin önemli bir bölümünün sular altında kalmış olmasıdır. Denizin masmavi sularının altında muhteşem bir batık kenttir burası.

kekova Apollonia ile ilgili görsel sonucu

Doğa ile tarihin bütünlestiği ve turkuaz denizin binlerce koyla çevirildiği bir yeryüzü cenneti olan Kekova, Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir adadır. Sadece 4,5 kilometrekare büyüklüğündeki adada kimse yaşamaz, ama ada anakaraya çok yakın bir koyun içindedir. Adada yer alan pansiyonlar ve kafelere teknelerle ulaşım sağlandığından her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turist burayı kendilerine rota olarak belirlemiştir.

İlgili resim

Tarihle İç İçe

Kent yüzyıllar içinde geçirdiği bir dizi depremin ardından sular altında kalmıştır. Bugün denizden mermer sütun ve kemerler çıkar, taş basamaklar suyun altına doğru devam ederek deniz tabanına kadar iner. Artık bölgede yüzmek yasak olduğundan, bölgeyi kano kiralayarak keşfe çıkabilir ya da tekne gezilerine katılabilirsiniz. Adanın daha batısındaki Tersane Koyu’nda yüzmek serbesttir ve burada harika freskleri olan bir Bizans kilisesi durmaktadır.

kekova Tersane Koyu ile ilgili görsel sonucu

1 Yorum

Yorum Yaz