Blog Seyahat

Göcek: Fethiye’nin Sevileni

Merhaba. Bu yazımda Fethiye’nin sevileni Göcek’i inceleyeceğiz.

İlgili resim

Kleopatra’nın Koyu

Adından da anlaşılacağı üzere Kleopatra’nın ziyaret ettiği bir koydur burası. Hikayeye göre Kleopatra’nın buraya geldiği zamanlarda yıkanmak için bir hamam yaptırmış. Hatta bu hamamın kalıntıları bulunduğu için ‘Hamam’ olarak da biliniyor bu koy. Bunun dışında Mısırlı askerlerin Kleopatra’yı korumak için yaptıkları büyük duvarın kalıntıları da göze çarpıyor. Oldukça büyük bir koy burada bolca yürüyüşe çıkmalı, deniz içindeki canlıları keşfetmek için bolca yüzmelisiniz. Sık ağaçları, küçük küçük adacıkları ile muhteşem manzaralara tanık olabilirsiniz.

Mavinin her tonunu sunan koyları, irili ufaklı adaları ve berrak akvaryum suları ile kendine hayran bırakan Göcek, Fethiye’nin vazgeçilmeyen rotalarından.

Kleopatra'nın Koyu ile ilgili görsel sonucu

Yelkenli sevdalılarının bir numaralı adresi olan Göcek, yat turlarıyla da muhteşem koylarını keşfetmenizi sağlıyor. Akdeniz’in berrak suları, mis gibi kokan yemyeşil çam ormanları ve birbirinden güzel koyları bünyesinde barındırdığı için gizli bir cennet olarak da bilinen Göcek, Toros Dağları’nın bittiği yerde başlar ve sonsuz maviliklere doğru uzanır…

Göcek Te Bedri Rahmi İmzası ile ilgili görsel sonucu

Göcek’te Bedri Rahmi İmzası

Eski Taşkaya Koyu olan Bedri Rahmi Koyu’nun hikayesi de bir o kada ilginç. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1974’te Göcek’e yaptığı bir yolculuk sırasında koyun yamacındaki bir kayaya çizdiği balık resmi, o günden sonra koyun adının Bedri Rahmi olarak anılmasına neden olmuş. Öyle ki bu büyük balık resmi koyun girişinde uzaktan bile seçilebiliyor ve dikkatli incelendiğinde içinde altı hayvanın tasvir edildiği görülüyor. Dolayısıyla doğal güzelliği yanında bu resimle de bolca turist çekiyor Bedri Rahmi Koyu.

 

Yorum Yaz