Blog Seyahat

Dünyanın Ortası: QUITO

Ekvator çizgisinin geçtiği yer olmasıyla ‘dünyanın ortası’ olarak bilinip ünlense de dar sokakları, tarih kokan evleri, eski ve yeni şehirleri ile Quito, keşif yönünden gezginlere sağlam bir kaynak sunuyor.

Merhaba. Bu yazımda sizlere Quito hakkında bilgi vermek istiyorum.

Ekvator çizgisinin geçtiği yer olmasıyla ‘dünyanın ortası’ olarak bilinip ünlense de dar sokakları, tarih kokan evleri, eski ve yeni şehirleri ile Quito, keşif yönünden gezginlere sağlam bir kaynak sunuyor.

Güney Amerika’nın en küçük devletlerinden Ekvador’un çevresi volkanlarla sarılı şehridir Quito. Pichincha Volkanı’nın doğusunda 35 kilometre uzunluğunda ve 4 km genişliğinde ince uzun bir platoda yer alan şehir, dünyanın en yüksek ikinci başkentidir. Şehir, depremler nedeni ile birçok kez yeniden yapılandırılmış olsa da günümüze kadar en önemli tarihi eserlerini koruyarak gelmeyi başarmış.

Quito, tam Ekvator üzerinde yer almasına rağmen sıcak bir iklime sahip değildir, bunu da dünyanın ikinci en yüksek şehri olmasına borçludur.

İlgili resim

QUITO’NUN HİKAYESİ

Quito şehri adını yüzyıllar boyunca burada yerleşim göstermiş olan Quitu kabilesinden almıştır. 1534 yılında İspanyollar bölgeyi keşfetmiş ve burada 200 kişilik bir koloni kurmuşlar. 1536 yılında ise şimdilerde turistlerin uğrak yerlerinden olan Aziz Francisco Kilisesi inşa edilmiştir. 1541 yılında şehir statüsü alan Quito, 1809’da 300 yıllık İspanya sömürgesinden sonra bağımsızlığını kazanmak için harekete geçmiştir. Ekvador aynı zamanda İspanya’dan ayrılmak için çağrı yapan ilk Latin Amerika ülkesi olarak da dikkat çekmektedir.

quito yeni ve eski ile ilgili görsel sonucu

Eski ve Yeni

Quito yeni ve eski şehir olarak ikiye ayrılıyor. Eski şehir, turistik bir gezi planlayanlar için öncelikli görülmesi gereken yerleri bünyesinde barındırıyor. Eski şehri Pazar günü gezmeyi tercih etmek daha doğru olacaktır çünkü caddeler Pazar günleri trafiğe kapatılıyor.

Quito’daki eski şehir merkezi koloni döneminden kalma tarihi yapıları ve eserleri ile UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Yeni şehir için ise Quito’nun modern yüzü demek yanlış olmaz. Alışveriş merkezleri, cafeler ve restoranlarla hareketli sokaklarda gezebilirsiniz. Kalacak yer için ise yine yeni şehir bölgesindeki otelleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Quito Gezi Rehberi | Gezimanya ile ilgili görsel sonucu

Görkemli Mimarisi

Quito şehrinde Iglesia de san Francisco adı ile bilinen bu kilise güney Amerika bölgesinde Hristiyanlık dinine ibadet amacı için inşa edilmiş olan ilk kilise konumundadır. Bundan dolayı dinlerin tarihi ile alakalı merakınız varsa bu kiliseyi kesinlikle görmeniz gerekiyor. 1536 yılında inşa edilen bu kilise şehrin eski merkez bölümünde yer alıyor. Kilise aynı zamanda da Quito şehrindeki en büyük ibadet yeridir.

quito yeni ve eski ile ilgili görsel sonucu

Quito’nun Kalbi

1534 yılında inşa edilmiş “La Plaza Grande” yani Büyük Meydan şehrin merkezi konumundadır. 1809’da, İspanyol egemenliğine karşı düzenlenen ilk ayaklanmanın anısına dikilen Özgürlük Kahramanları Heykeli bu meydanda yer alır.

Meydanın etrafında batıda Hükümet Sarayı, doğuda Belediye Sarayı, kuzeyde Baş Rahip Sarayı ve güneyde kolonyal dönemin 4 egemen gücünü temsil edecek şekilde inşa edilmiş Katedral yer alır. Meydanın ortasında yer alan bağımsızlık heykeli 3 bölümden oluşuyor. Altta ölmek üzere olan bir aslanın yenilgiye uğratılmış İspanyolları temsil ediyor.

Quito Gezi Rehberi | Gezimanya ile ilgili görsel sonucu

Ortada And ülkelerinin boyundurluk ve zulmün zincirlerin kırma ikonu olan Condor (Güney Amerika akbabası) ve tepede elinde meşaleile Roma Özgürlük Tanrıçası yer alıyor. Anıtın çevresindeki yerlerde ise Quito ve Ekvador’un bağımsızlığında rol oynamış önemli tarihi kahramanların isimleri yazıyor.

Quito Gezi Rehberi | Gezimanya ile ilgili görsel sonucu

İlgili resimŞehrin Tepesinde

Quito’nun Kolonyal eski şehirlerinin sınırında bir tepecik yer alıyor. Bu tepe, küçük somun anlamına gelen El Panecillo tepesidir. Tepe, San Francisco kilisesinde yer alan Quito’nun sembolü haline gelmiş Meryem Ana heykelinin modern bir dev versiyonuna ev sahipliği yapmakta. 30 metre yüksekliğinde 7 bin parça alüminyumdan yapılmış bu heykel, ayakları altındaki Quito eski şehrini gözleriyle koruyor adeta. Heykelin balkonundan da muhteşem şehir manzarasını görebilmek mümkün.

Nereden Alışveriş Yapılır?

Kıyafet, yiyecek, hediyelik eşya, antika ve neredeyse aklınıza gelecek her ürünü alabileceğiniz birçok mekan mevcut şehirde. Mercado 24 de Mayo kentin en büyük pazarlarından biri. Yerel meyveler, sebzeler, kilimler, el işi çantalar, kumaşlar, şapkaları bu pazarda bulabilimeniz mümkün.

Ne Yemeli?

Quito’da tatmanız gereken birçok yöresel lezzet bulunmakta. Tarihi dokuyu keşfederken acıkan karnınızı meydanda ya da dar sokaklarda yer alan restoranlarda doyurabilirsiniz. Deniz ürünü yemeği olan, karides, imon ve domates sosu ile hazırlanan “Ceviche”; balkabağı, kabak, 23 çeşit bezelye türü, bakla, mercimek gibi malzemelerle hazırlanan çorba “Fanesca”; poğaçayı andıran “Empanadas” bu lezzetlerin başlıcalarındandır.

Ceviche ile ilgili görsel sonucu

Ceviche

Fanesca ile ilgili görsel sonucu

Fanesca

İlgili resim

Quito Gezi Rehberi | Gezimanya ile ilgili görsel sonucu

Yorum Yaz