Blog Seyahat

Dubrovnik: Doğa İle Tarih İç İçe

Dalmaçya kıyılarında arz-ı endam eden Dubrovnik, taş binaları, şehri çevreleyen surları ile kıyıda bir inci gibi parlıyor.

Merhaba. Bu yazımda sizler için Dubrovnik hakkında yaptığım ayrıntılı araştırmayı paylaşıyorum. İyi okumalar.

Dalmaçya kıyılarında arz-ı endam eden Dubrovnik, taş binaları, şehri çevreleyen surları ile kıyıda bir inci gibi parlıyor.

7. yüzyılda kurulan eski adıyla Ragusa, yeni adıyla Dubrovnik şimdilerde bir turizm beldesi olsa da tarihi ile de gezginlerin rotalarını süslüyor. Ragusa, Hırvatça bir kelime olan ‘meşe ormanı’ anlamındaki Dubrovnik ismini almış. Şimdi meşe ormanları içinde olmasa da, limon, portakal ve zeytin ağaçları ve üzüm bağlarıyla yemyeşil bir doğaya sahip.

Dubrovnik’in Eşsiz Yemekleri

Pasticada eat ile ilgili görsel sonucu

Pasticada

Dubrovnik yemek konusunda gezginleri üzmeyen şehirlerden. Kentte birbirinden güzel deniz mahsulleri ve pizza, spagetti tarzı yemekler yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Fakat yöresel tatları deneyimlemek istiyorsanız restoran tercihlerinizi bu yönde yapmalısınız. Şehrin yöresel tatlarından biri olan Pasticada, bifteklerin özel bir sosla sotelenerek hazırlanmasıyla
oluşuyor. Kuzu çorbası olarak da nitelendirilen Janjeca juha ise kuzu etinin lahana, patates, pancar ve soğan ile kaynatılmasından meydana geliyor. Bu çorbayı özel kılan şey ise Hırvat baharatı olan vegeta katılmasıdır.

Janjeca juha ile ilgili görsel sonucu

Janjeca juha

Geziye Cadde’den Başlayın

Stradun Caddesi ile ilgili görsel sonucu

Stradun Caddesi eski şehrin en ünlü caddesidir. Dubrovnik küçük bir şehir olduğu için yorulmadan, kaybolmadan bu caddeyi ve çevresini
yürüyerek gezebilirsiniz. Caddenin sonunda büyük bir meydan yer alıyor. Meydanda özgürlüğün simgesi Orlando sütunu dikkatinizi çekecektir. Orlando, eski dönemde kılıcıyla Dubrovnik’in özgürlüğü için savaşmış bir kahraman. Ama onun heykeli sadece özgürlüğü temsil etmemiş, aynı zamanda Hırvatlar için heykelin el kol uzunluğu bir ölçü birimi olarak kullanılmış.

dubrovnik ile ilgili görsel sonucu

Tarihte Yolculuk

dubrovnik ile ilgili görsel sonucu

Dubrovnik’te gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu surlarla kaplı olan Old Town’da yer alıyor. 1970 yılında UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesi’ne dahil olan şehirdeki birçok önemli yapının yer aldığı Old Town’da gezerken tarih içinde bir yolculuğa çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Dubrovnik’i gezmeye eski şehir anlamına gelen Stari Grad bölümünden başlamak gerekir. Bu bölüm Adriyatik Denizi’nin hemen kıyısından yükselen surlarla çevrilidir.2 km uzunluğundaki surların etrafında yürüyerek eski şehri yukarıdan gezmek mümkün.

dubrovnik old town ile ilgili görsel sonucu

Yorum Yaz