Blog Seyahat

Büyükada Gezi Rehberi

Mavisi ve yeşili, tarihi köşkleri, eşsiz kumsalları, otomobilsiz yolları, sessiz sakin tavrı ile Büyükada, bir tatlı huzur vermek için ziyaretçilerini bekliyor.

Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğü ve en çok ilgi çekenidir. Uzun dönemler Bizans imparatorluğu hakimiyetinde olan, Rum kültüründen esintileri rahatlıkla görebileceğiniz bu toprakların eski ismi Rumcada prens anlamına gelen Prinkipos’tur. Şimdilerde prens adaları olarak bilinen bu toprakların en büyüğü ve güzeli de Büyükada’dır.

büyükada gezi rehberi ile ilgili görsel sonucu

Büyükada’da Yaşam

Köşkleriyle ve tarihi evleriyle ünlü Büyükada’nın en güzel yanlarından biri sessiz ve sakin yapısını korumasıdır. Adada motor sesi duymazsınız. Adada gezmek isterseniz meydanda bulunan fayton durağından faytona binerek ya da her köşe başında bulunan bisikletçilerden bisiklet kiralayarak adanın keyfini çıkarabilirsiniz. Bunların yanında vaktiniz çoksa uzun yürüyüşler yaparak Büyükada’nın keyfini sürüp, muhteşem bir gezi yapabilirsiniz.

büyükada gezi rehberi ile ilgili görsel sonucu

Aya Yorgi Kilisesini Atlamayın!

Büyükada’nın tarihi dokusunu keşfetmek için rotanızdaki ilk yer Aya Yorgi Kilisesi olabilir. İlk olarak 1751 yılında küçük bir kilise olarak inşa edilen yapı uzun yıllar manastır olarak da hizmet vermiştir. Çan kulesinin yanındaki bina 1905 yılında inşa edilmiş ve dört yıl sonra da kullanıma açılmıştır. Bugün sadece kilise olarak kullanılan yapı, Ortodoks inancında oldukça önem taşımaktadır. Büyükada’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken Aya Yorgi’de 23 Nisan – 24 Eylül tarihleri arasında dua ediliyor. İnançlarına göre eğer dileğiniz kabul olursa zeytinyağı alarak kiliseye bağışlamanız gerekiyor.

büyükada Aya Yorgi Kilisesi ile ilgili görsel sonucu

büyükada Heybetli Yapı ile ilgili görsel sonucu

Heybetli Yapı

1898 – 1899 yılları arasında otel olarak inşa edilen, bazı kaynaklara göre de Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük çok katlı ahşap binası Rum Yetimhanesi Büyükada’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bu heybetli yapı “Prinkipo Palas” adı altında otel olarak işletilmek üzere tasarlanır ve inşa edilir. Fakat devrin yönetiminden gerekli iznin alınmaması üzerine, bina el değiştirir ve Eleni Zarifi adlı bir Rum kadın tarafından satın alınır. Daha önce Yedikule’deki Balıklı Rum Hastanesi’nde işlevini sürdüren Rum Yetimhanesi, 1902 yılında Büyükada’ya taşınmıştır. 1960’lı yıllarda kapatılan yapı harabe bile olsa hala ayaktadır.

büyükada Heybetli Yapı ile ilgili görsel sonucu

büyükada adakule ile ilgili görsel sonucu

İlgili resimFotoğraf İçin Doğru Adres

Büyükada’nın hemen hemen her yeri fotoğraflamak için harika manzaralar sunsa da, adayı tepeden fotoğraflamak ayrı bir keyif. Bunun için ilk durağınız Hızır İlyas Tepesi’nde bulunan Adakule olmalı. Adanın tüm ihtişamını gözler önüne seren bu kule, aslında eski bir yangın kulesidir. 2006 yılında restore edilme kararı alınmış, 2008 yılında da herkesin kullanımına açılmış olan kule toplamda 5 kattan meydana gelir. Kulenin içerisi toplantı salonu olarak da kiralanabilmekte.

büyükada adakule ile ilgili görsel sonucu

Meryem Ana Kilisesi

Halk dilinde arabacılar kilisesi olarak da bilinen Meryem Ana Kilisesi, Büyükada’da gezilecek yerler listenizde unutmamanız gereken görkemli bir kilise. Panayia da denilen kilise, mimarisi ve çan kulesiyle görülmeye değerdir. Özellikle yabancı turistlerin uğrak noktası denebilir.

büyükada meryem ana kilisesi ile ilgili görsel sonucu

1 Yorum

Yorum Yaz