Blog Seyahat

Budva: Adriyatik’in İncisi

Adriyatik Denizi’nin tüm güzellikleri Karadağ’ın en güzel noktalarından olan Budva’da misafirlerini karşılıyor. Budva, her ne kadar sahilleriyle ünlü olsa da tarihi sokakları da mutlaka görülmeli.

Merhaba.

Balkan ülkelerinden Karadağ’ın en popüler turistik şehri olan Budva, özellikle yaz aylarında çiçeklerle süslü caddeleri, sahile bakan restoranları, marinası ve Orta Çağ’dan kalma Eski Şehir bölümüyle oldukça dikkat çekiyor. 10 bin kişilik nüfusu bulunan Budva, geçmişin izlerini taşıyan sokakları ve Adriyatik Denizi’nin tüm güzelliklerini sergileyen sahilleri ile özellikle yaz aylarında rotalara eklenmesi gereken destinasyonlardan.

budva gezi rehberi ile ilgili görsel sonucu

Budva’nın Gizemli Adası

Karaya dar ve kısa bir yolla bağlı, minik bir ada üzerinde kurulmuş olan Sveti Stefan Adası, Budva’nın en dikkat çeken yerlerinin başında geliyor. 15. yüzyılda saklanma ve silahları ateşleme noktası olarak savunma amaçlı kullanılan yer, dönem dönem birçok kez korsanlar ve Osmanlıların saldırılarına maruz kalmıştır. Daha sonralarda bir balıkçı köyü olarak kullanılan ada şimdilerde ise lüks bir otel haline gelmiştir.

BU YAZI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 

Budva – Sveti Stefan Adası

İlgili resim

Tarihi Rota: Old Town

Eski Şehir anlamına gelen Old Town, Budva’nın en önemli gezi noktası. Araştırmacılara göre 2500 yıllık tarihi olan Old Town, Adriyatik Denizi kenarındaki en eski yerleşim yerlerinden biridir. 1667 ve 1979 yıllarında meydana gelen depremlerden etkilenen şehir sonrasında yapılan çalışmalar ile günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur.

İlgili resim

Günümüzde Old Town, dar sokakları, meydanları, Orta Çağ’dan kalma duvar ve kuleleri ile bir labirent görünümü sunmaktadır. Şehrin tarihi noktalarını gezmek isteyenler için öncelikli yerlerin başında Eski Şehir gelir. Burada yer alan birçok binanın giriş katı sanat galerisi, kafe, butik ya da mağazaya dönüştürülmüştür.

budva Old Town ile ilgili görsel sonucu

Cennet görünümündeki kıyıları ve el değmemiş doğası ile Karadağ’ın liman kenti Budva’ya gitmek için vizeye ihtiyacınız yok.

Budva Plajları ve Beach Haritası

Budva Merkez - Marina - Old Town

Yorum Yaz