Blog Sosyal Medya

Sosyal Medya’nın Tuzaklarından Kaçınmak

Merhaba! Bu yazımda çalışmalarınıza hatta işletmenize zarar verebilecek bazı tuzak noktaları ele alacağız. Örneğin; her üç ayda bir yayınlanan, sıkıcı, tekrarlanan satış mesajları ve tersine çok fazla gönderiyle pek çok işi bir arada yapmaya çalışmak gibi.

Yapılmaması gerekenlere göz atmaya hazır mısınız?

Sosyal medyanın ilk kuralı: Dünya sizin etrafınızda dönmez.

İnsanlar haber okumak, bir şeylerin nasıl yapıldığını öğrenmek ve komik kedi videolarını paylaşmak için internete girerler. Sizin satış konuşmalarınızı dinlemek için pek değil. Söyleyecek sözü olmayan markalarsa sıkıcı olma eğilimindedir ve hızlıca yok sayılır.

Bir işletmeyseniz sosyal medyada sizi takip eden kişilerin halihazırda sizinle ilgilendiklerini unutmayın. Agresif biçimde satış yapmaya gerek yoktur. İyi bir deneyim sunmaya ve ilgilerini sürdürmeye odaklanmanız yeterlidir.

Bu nedenle, takipçilerinizi yenilikler, yakında gelecek ürünler ve işinizi nasıl yaptığınız konusunda bilgilendirin. Ürün sayfalarınızı yeniden oluşturmanız ve insanlara bunları zorla göstermeniz gerekmez.

Bununla birlikte kullanıcılar, sayfalarını dolduran tek taraflı mesajlar istemezler. İki taraflı bir etkileşim beklerler. Sizin de onları dinlediğinizi bilmek isterler.

Kullanıcılar size yanıt verdiklerinde takip etmek için internet üzerinde “gelen telefonlara cevap verdiğinizden” ve yorumları yanıtlamaya ilişkin bir planınız olduğundan emin olun.

Anlayışlı, düşünceli ama hepsinden önemlisi, tutarlı olun. Şikayetleri takip edin ve kullanıcılara istedikleri bilgileri verin. Olumsuz geri bildirimlerin felaketle sonlanması gerekmez. Müşterilerinize ve izliyor olabilecek herkese gerçekten yardımcı olmak istediğinizi göstermek için bir fırsat olabilir.

Sonraki tuzak: Sosyal medyada çok fazla işle aynı anda uğraşmayın. Mevcut olan tüm ağlar düşünüldüğünde, müşterilerle konuşmak için neredeyse sınırsız fırsat vardır ancak bu görüşmeler zaman alır.

Dikkatli değilseniz çok sayıda siteyle uğraşırken bunalabilirsiniz. En önemli olanlara odaklanın ve mantıklı, baş edebileceğiniz kadar işle meşgul olun.

İlgilendiğiniz bir marka veya ürünün sosyal medya sayfasına göz atıp da aylardır hiçbir şeyin yayınlanmadığını gördüğünüz oldu mu? Başka bir büyük hata.

Herhangi bir kıpırdanma olması veya artık bu işle uğraşmıyor olsanız bile insanlar meraklanırlar. Büyümekte olan, yenilikçi, heyecan verici işletmelerin söyleyecek çok sözü vardır. Hantal ve ağır hareket edenlerin söyleyecek pek bir şeyi olmaz.

Hangisi olmayı tercih ederdiniz?

Sosyal medya ve analiz araçlarını kullanarak sosyal medya çalışmalarınızın kârlılığınıza nasıl katkı sağladığını ilk elden görebilir ve hangilerinin diğerlerinden daha değerli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bir sosyal medya faciasından kaçınmak kolaydır.

Kendinize sadık kalın, yorumları yanıtlayın, mantıklı sitelere odaklanın, tutarlı olun ve sonuçlarınızı ölçün. Tüm bunları yaptığınızda sosyal medya çalışmalarınız başarıya ulaşabilir.

Yorum Yaz