Blog Seyahat

Budva – Sveti Stefan Adası

Merhaba.

Bu yazımda sizler için Sveti Stefan adası hakkında ayrıntılı bir araştırma yaptım.

Sveti Stefan, Karadağ’ın ünlü turistik şehri Budva’nın yakınlarında yer alan bir köy. Sveti Stefan, sadece Budva Riviera’sında değil, tüm Akdeniz’de kendine münhasır sıra dışı bir yer. 15. yüzyıldan kalma bir müstahkem köy Sveti Stefan, Arnavut kaldırımlı yolları, şirin avlusu ve olağanüstü deniz manzarası ile benzersiz bir atmosfere sahip.

Yakut renkli kırmızı çatılı evleri, dar sokakları ile Sveti Stefan, Budva’ya 5 km uzaklıkta. Budva şehri ise Karadağ’ın turizm cenneti bir şehri.

Budva - Sveti Stefan Adası ile ilgili görsel sonucu

Karadağ’ın en ikonik görüntülerinden olan Sveti Stefan, sedir, çam ve zeytin ağaçlarının süslediği, 12,000 metre kare arazi üzerinde yatıyor. İçerisinde 100 kadar ev, 3 kilisenin olduğu, dar bir berzah ile kıyıya bağlı olan Sveti Stefan Adası, 19. yy’da 400 kadar kişinin yaşadığı bir yermiş. Etrafı surlarla çevrili ada, geçmişte Türklere ve korsanlara karşı savunma ve sığınma yeri olarak hizmet vermiş. 1960’lı yıllara kadar bir balıkçı köyü olarak gelmiş.

Sveti Stefan Adası

Eski Yugoslavya lideri Tito rejimi tarafından, adadaki köylüler karaya taşınarak; köy dünyanın elitlerinin özel tatil yerlerinden biri haline getirilmiş. 60-80’li yıllar arasında Sofia Loren, Marliyn Monroe, Orson Welles, Kirk Douglas ve Liz Taylor gibi ünlülerin uğrak yeri olmuş.

1990’larda,Yugoslavya’nın bölünüp de Karadağ’ın ayrılmasıyla eski popüler günleri geride kalmış. Karadağ hükümetince eski parlak günlerini geri kazandırmak adına yeni bir proje olarak ada, Aman Resorts grubuna 30 yıllığına kiraya verilmiş. Uzun yıllar restorasyon gören ada bugün, 50 odalı ve 8 süitli 5 yıldızlı bir otel olarak hizmet veriyor. Sveti Stefan Otel aralarında bir çok ünlünün olduğu pek çok kişiyi ağırlamış.

1972 yılında dünyanın en özgün turistik yeri olması nedeniyle ödüle layık görülmüş. Lonely Planet tarafından Dünyada en göz alıcı 10 yerden birisi olarak seçilmiş.

Günümüzde ada içerisini maalesef yalnızca otel müşteri gezebiliyor. Otel müşterisi olmayanların adaya girmesinin sadece 2 yolu var; ya adadaki bir restorandan rezervasyon yaptırması gerekiyor veya adada yaşayan biri tarafından davet alması gerekiyor. Bunun dışında adaya ziyaretçi kabul edilmiyor.

Budva - Sveti Stefan Adası ile ilgili görsel sonucu

Budva merkezden bineceğiniz otobüsler ile 1,5 euroya 20 dakika da ulaşabilirsiniz. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer olduğu için birkaç saatinizi buraya ayırınız. Unutulmaması en önemli şey ise; kesinlikle gün batımında yada güneşin en tepede olduğu bir saatte gelmemenizdir. Çünkü hem resim çekerken zorlanırsınız hemde keyifle manzaranın tadını çıkartamayabilirsiniz.

Taksi ile budva merkezden gelmek isterseniz ortalama 15 – 20 euro’ yu gözden çıkartmalısınız. Ama mutlaka taksiye binmeden pazarlık yapmayı unutmayın.

Budva - Sveti Stefan Adası ile ilgili görsel sonucu

1 Yorum

Yorum Yaz