Blog

Zamanın Ötesindeki Adam: Nikola Tesla

Nikola Tesla hakkında daha önce belki de hiç duymadığınız bilgiler bu yazımda.

Merhaba. Bu yazımda sizlere yazımın başlığından da anlaşılacağı gibi Tesla hakkında güzel bilgiler derledim.

Çoğumuzun Bilmediği Bazı Özellikler
Nikola Tesla 9 Temmuz ve 10 Temmuz 1856 tarihleri arasında gece yarısı şiddetli bir fırtına sırasında doğdu. Efsaneye göre; doğumu yaptıran ebe doğum sırasında olan yıldırımların kötüye işaret olduğunu ve “Bu karanlık bir çocuk olacak.” dediği söylenir. Annesi ise reddederek; “Hayır, O ışığın çocuğu olacaktır.” der.

 

Çoğu insan, Tesla’nın bu mizahi yönünü bilmez. Seifer; “Onun gerçekten müthiş bir mizahi yönü var.” dedi. Örneğin, bir akşam yemeğinden sonra yazar ve şair olan Rudyard Kupling, yakın arkadaşıyla yaptığı bir yazışmayı paylaşıyor:
“Nisan 1901
Sevgili Bayan Johnson,
Inkspiller Kipling melesesi nedir? Bence, benim çorbanın içinden saç ve hamamböceği bulacağımdan emin olduğu için beni bilinmeyen bir otelde yemeğe davet etti.
Saygılarımla
N. Tesla”

 

Carlson, “Tesla’nın daima parlak bir zihni olabilir, ama malesef bu fikirleri pratik seviyeye indirgeyemiyordu.” diyor. Transatlantik radyo geliştirme yarışında J.P. Morgan (Tesla’nın tarifine göre destekçisi ve iş ortağı) hisse senetlerini ve telgraf mesajlarını toplayan anlık bir iletişim aracına ihtiyaç duyduğunu düşünüyordu. Bunu yapabilmek için kendi laboratuvarında kodlamalarla ve bunları atama yapabilecek bir yeni frekans düşünüyordu. Tesla, “Bu frekansın elinize uyabilecek bir cihaza yayın yapacak şekilde çalışacak” diyordu. Diğer bir deyişle Nikola Tesla Akıllı telefon ve kablosuz internet öngürülerini çok önceden yapmıştı. Ama Carlson’un deyişine göre birileri onu durdurmuştu. Aynı zamanda “O her kullanıcıya bilgi sunma anlamında bilgi devrimini düşünen ilk isim oldu.” sözlerini de cümlelerine ekliyordu.
Efsane ve yaptıklarıyla bir çılgın olduğunu kabul ettiğimiz Tesla’nın ünlü bir efsanesine göre; Manhattan’daki laboratuvarındaki sahip olduğu deprem makinesi ile bulunduğu binayı ve komşularını deneyleri sırasında sallıyordu.
Carlson’un söylediklerine göre Tesla’nın cihazı aslında bir deprem makinesi değildi, yüksek frekanslı bir osilatördü. Daha fazla elektrik verimi elde edebilmek için, laboratuvarında bulunan ayarlı bir platformda piston şiddetle ve yakın binalarca da hissedilen bir salınım yapıyordu.

 

Yapılan açıklamalara rağmen kimse inanmıyordu. Tesla da bu sorunu çözebilmek zekice bir plana başvurdu. Mark Twain o zamanlar sindirim sorunlarıyla baş etmeye çalışıyordu. Tesla da bunu bilerek bir kulüpte onu laboratuvarına davet etti. Twain’a osilatörün ayarlı olduğu platform üzerinde durmasını rica etti. Tam 90 sn sonra Tesla’dan bunu durdurmasını isteyen Twain platformdan atladı ve koşarak lavaboya gitti. Vibratörün müshil etkisi yaptığını Tesla ve asistanları çok iyi biliyorlardı.

 

Nikola Tesla’nın ailevi sorunları ve vefat haberleri ilginç takıntılarının ortaya çıkmasında çok büyük rol oynadı. Örneğin; kristal, pırlanta ve inci gibi parlayan mücevherlerden nefret eder, kadınların taktığı küpelerden de tiksinirdi. Yürürken adımlarını sayıyordu, çorba kasesinin, kahve fincanının, yemeklerin kübik parçacıklarını hesaplıyordu. Bunu başaramadığı zaman iştahı kaçıveriyordu, böylece tek başına yeme şansını da yitiriyordu. Fiziksel ilişkileri açısından en ciddisi de başkalarının saçlarına dokunamıyor olmasıydı. Tesla’nın hayatından gördüğümüz her fotoğraf onun iyi tarafını yansıtabilmek için dikkatle çekilen çalışmalardır.

Tesla'nın rüyası, dünyaya bedava enerji sağlamak idi. 1900 yılında, yatırımcı J.P. Morgan'ın sağladığı 150 bin dolarla Tesla Telsiz Yayın Sistemi/Wardenclyffe adındaki kulenin yapımına Long Island, New York'ta başladı.

Tesla’nın rüyası, dünyaya bedava enerji sağlamak idi. 1900 yılında, yatırımcı J.P. Morgan’ın sağladığı 150 bin dolarla Tesla Telsiz Yayın Sistemi/Wardenclyffe adındaki kulenin yapımına Long Island, New York’ta başladı.

Bu yayın kulesi, dünyanın telefon ve telgraf servislerini bağlayacaktı. Aynı zamanda resimleri, borsa verilerini, ve hava durumu bilgisini dünya çapında aktaracaktı. Maalesef, Morgan bunun dünyaya bedava enerji anlamına geldiğini farkettiğinde bu işe para yatırmayı kesti.Dünya, henüz duyulmamış olan sesin ve resmin iletiminden sonra onun bir kaçık olduğunu düşündü.Eğer destek o gün kesilmeseydi, günümüzde insanlar elektriği ücretsiz bir şekilde kablosuz olarak kullanabilecekti.Tesla’nın en önemli projesi Kablosuz Enerji İletimi idi. 20 adet ampulü kablo olmadan 25 mil uzaktan yakabildiği kayıtlara geçmiştir.

Tesla’nın en önemli projesi Kablosuz Enerji İletimi idi. 20 adet ampulü kablo olmadan 25 mil uzaktan yakabildiği kayıtlara geçmiştir.

Tesla alternatif akım ile ilgili olarak şu sözleri söylemiştir:

“…Kendi alternatif akım ve yüksek frekans ile ilgili “frekans yüksek olduğu müddetçe yüksek voltajlardaki alternatif akımlar derinin yüzeyinde, herhangi bir yaralanmaya neden olmadan salınırlar. Ama bu amatörlerin becerebileceği bir şey değildir. Sinir dokularına nüfuz edebilecek miliamperler öldürücü bir etki yaratabilir ama derinin üzerindeki amperler kısa süreler için zarar vermez. Derinin altına sızabilecek düşük akımlarsa, ister alternatif ister doğru akım olsunlar, ölüme yol açabilir.”

Ford ilk motorlu aracı ile gösteriş yaparken yanına giden Tesla bu kadar büyük bir motora gerek olmadığını anlatmış fakat Ford kendini fazla üstün gördüğü için Tesla’yı dinlememiş; bunun üzerine Tesla, ateşleme sistemini icat etmiş ve Ford’a bunu göstermek zorunda kalmıştır.

Ford ilk motorlu aracı ile gösteriş yaparken yanına giden Tesla bu kadar büyük bir motora gerek olmadığını anlatmış fakat Ford kendini fazla üstün gördüğü için Tesla’yı dinlememiş; bunun üzerine Tesla, ateşleme sistemini icat etmiş ve Ford’a bunu göstermek zorunda kalmıştır.

Tesla’nın tabiatın işleyişini bizim göremediğimiz bir yetenekle görebildiği ortadaydı. Kilometrelerce öteden elektrik ampullerini yakabilmesi, depremler, şimşekler gibi doğayı kökten yok edebilecek güçleri kontrol edebilmesi bunu açıkça gösteriyor.

Tesla'nın tabiatın işleyişini bizim göremediğimiz bir yetenekle görebildiği ortadaydı. Kilometrelerce öteden elektrik ampullerini yakabilmesi, depremler, şimşekler gibi doğayı kökten yok edebilecek güçleri kontrol edebilmesi bunu açıkça gösteriyor.
Tesla’nın bulduğu şeyleri silaha dönüştürecek olan bir ülkenin diğer ülkelere üstün olacağı bariz ortadadır. Bu gün ABD, Tesla’nın fikirleriyle deprem jeneratörü yapmıştır. HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program/Yüksek Frekenslı Aktif Auroral Araştırma Programı) olarak nitelendirilen projenin kapsamında yapılan denemelerin, 17 Ağustos depremi gibi dünya üzerindeki yıkıcı depremlerin tetiklenmesine sebep olduğu dedikoduları ortalarda dolaşmıştı. Depreme şahit olanların ışık kümeleri-parlamaları görmeleri de ilginç gelmişti.

Modern dünyayı icat eden insan, milyarder olabilecekken neredeyse meteliksiz bir şekilde 86 yaşında 7 Ocak 1943’te New Yorker otelinde ölü bulundu.

Modern dünyayı icat eden insan, milyarder olabilecekken neredeyse meteliksiz bir şekilde 86 yaşında 7 Ocak 1943'te New Yorker otelinde ölü bulundu.

Yorum Yaz