Blog İnternet Reklamcılığı

Web Analizi Sayesinde Belirlediğiniz Hedefleri İzleme

Merhaba! Web analizi araçları, size yepyeni bir bilgi denizi sağlayarak işletmeler için harika bir fırsat sunar. Ancak tüm bu verilerden gerçekten yararlanabilmek için kendi özel hedeflerinize yönelik ilerlemenizi ölçmek önemlidir. Sizin için gerçekten önemli olan değerleri izlediğinizden emin olmak amacıyla analizleri biraz özelleştirebilirsiniz.

Hedefler ve dönüşümlerle ilgili birkaç örnek görüp bunların neden önemli olduğunu öğrenmek, kendi hedef ve dönüşümlerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Sonuçta işletmenizi dijital dünyaya taşımanızın bir amacı var, değil mi? Web sitenizle başarmak istediğiniz neredeyse her şey, web analizi araçlarıyla, ulaşmak istediğiniz bir hedef olarak izlenebilir ve ölçülebilir.

“Dönüşüm” kelimesi, genellikle, bir web sitesi ziyaretçisinin bir hedefi tamamladığında gerçekleşen işlemi tanımlamak için kullanılır. Şu ana kadar, web analizi araçlarının ziyaretçilerinizle ve sitenizde neler gerçekleştiğiyle ilgili bir sürü verinin dökümünü sunarak, size daha fazla dönüşüm elde etmenizi sağlayabilecek bilgiler verebileceğini öğrendiniz.
Hedeflerin ve dönüşüm izlemenin ne kadar önemli olabileceğini göstermek için pansiyon örneğini kullanalım.

Web analizi aracınızda oturum açıp sayıları incelemeye başladığınızı varsayalım.
Önce, pansiyon web sitesinin geçen ay 10.000 ziyaretçi aldığını fark ediyorsunuz. Bu sayıyı geçmişle kıyaslayıp ziyaretçi sayınızın geçen yılın aynı ayına oranla 5.000 kişi arttığını görüyorsunuz.

Harika, değil mi?

Öyle olmayabilir de. Ziyaretçiler işletmenizi ileriye taşımak için tek başına yeterli değildir ve bu ziyaretlerin değerini anlamadan bu bilgilerle ne yapacağınızı bulmak gerçekten zordur.
Bu ziyaretçilerin değeri hakkında biraz daha bilgi edinelim. Bazı raporlara bakıp ortalama bir ziyaretçinin web sitenizde geçen yılki gibi iki dakika geçirdiğini fark ediyorsunuz.

Biraz daha bilgi edindik ancak bu ziyaretlerin ticari değerine henüz gerçekten ulaşamadık. Değerli bir ziyaret gerçekleştirmek için iki dakika yeterli mi? Yoksa çok mu az? Gerçek şu ki sorunun yanıtını bilmiyoruz.

Sadece bu tür istatistiklere bakmak, herhangi bir karar verme yeteneğimizi oldukça sınırlandırır.
İhtiyacımız olan şey, bu ziyaretlerin işletme açısından değerini açıkça gösterebilen verilerdir. Bu veriler sayesinde, sürekli gelişmek için yapabileceklerini görmek üzere web analizi aracınızı gerçek anlamda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu da bizi, başlangıçtaki, İnternet’te neyi başarmak istediğimiz sorusuna geri götürür.

Bir pansiyon sitesi oluşturmanın amaçlarından biri kullanıcıların İnternet üzerinden rezervasyon yaptırabilmesidir. Dolayısıyla, tamamlanan bir rezervasyon, kesinlikle analiz aracınızın izlemesini isteyeceğiniz bir hedeftir. Hedeflerden biri gitti!
Peki, pansiyonunuzun başka ne hedefleri olabilir? Kullanıcılar, işletmeniz açısından değerli olan başka ne tür işlemler gerçekleştirebilir? Kullanıcıların sizi nerede bulabileceklerini öğrenmesini istiyor olabilirsiniz.

Bunu ölçmek için analiz aracında nasıl bir kurulum yaparsınız? Sitenizde harita ve yol tarifi içeren bir sayfanın ziyaret edilmesi, hedef olarak düşünülebilir ve dönüşüm olarak ayarlanabilir.

Belki de kullanıcılara özel fırsatlar gönderebilmek ve yaptığınız yeniliklerle ilgili güncellemeler sunmak için onların e-posta bülteninize kaydolmasını istiyorsunuzdur. Kaydolurlarsa pansiyonunuzla ilgilendiklerini göstermiş ve onlara ulaşmanız için size fırsat tanımış olurlar. Bu gerçekten de çok değerlidir!

Dolayısıyla kayıt formunu doldurma işlemi, izlediğiniz bir diğer hedef olabilir.

Web analizinde, dönüşüm olarak izlenebilecek ve web sitenizde gerçekleşen işlemlerin gerçek değerini gösteren her tür hedefi bulabilirsiniz.
Hedeflerinizi belirledikten sonra web analizi aracınızda ayarlamanız gerekir. Çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilen bu işlem genellikle kolayca halledilir.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, web analizi aracınızdaki raporları çok daha verimli bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Sadece kaç ziyaretçi aldığınıza veya kullanıcıların sitenizde ne kadar süre geçirdiğine bakmak yerine, gerçekten önem verdiğiniz bilgilerin raporları görmeye başlayabilirsiniz. Sosyal medya sitelerinden gelen ziyaretçilerin sadece %2’sinin e-posta bülteninize kaydolması bu önemli bilgilerden biri olabilir.

Ne yapabilirsiniz? E-posta bülteninize kaydolanlara %10 indirim kuponu sunan sosyal medya paylaşımlarına ne dersiniz?
Ya da rezervasyon oranınızın hafta sonları %3’ten %6’ya çıktığını fark edebilirsiniz. Sonraki adımınız ne olmalı? Reklam kampanyalarınızı ağırlıklı olarak hafta sonları, kullanıcıların rezervasyon yapma olasılığının daha yüksek olduğu saatlerde yayınlanacak şekilde ayarlarsınız.
Her şeyin yerine oturmaya başladığını düşünüyorsanız web analizi araçlarının sizin için neler yapabileceğini kavramışsınız demektir.

Unutmayın: Bu araçlardan en iyi şekilde yararlanmanın yolu, söz konusu araçları spesifik hedeflerinizi ölçmek için kullanmaktır.

Yorum

Yorum Yaz