Blog İnternet Reklamcılığı

Web Analizi Nedir?

Merhaba! Web analizi yazıma hoş geldiniz. Bu yazımda, web analizinin ne olduğunu açıklayacak, size sağlayabileceği bilgiler konusunda kısa bir genel bakış sunacak ve kendi kendinize analizleri kullanmaya nasıl başlayabileceğinize değineceğim.

Tamam, haydi başlayalım.

Web analizi tam olarak nedir? Web analizi, web sitenizden toplayabileceğiniz verileri, işletmeniz hakkında bilgi edinmek için kullanmanızı sağlar.

Çok sayıda web analizi aracı bulunur ve hepsi çeşitli özelliklere sahiptir. Henüz başlangıç aşamasında olduğumuzdan temel bilgilere odaklanacak ve hangi aracı kullanırsanız kullanın, analizlerin size nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedeceğiz.
Web analizi, size veri sağlayarak yardımcı olur. Öncelikle farklı türlere göz atalım.
web analizi ile ilgili görsel sonucu
Esasen sayılabilecek her şey “metrik” olarak adlandırılır. “Tekil Ziyaretçiler” buna iyi bir örnektir. “Sitede Geçirilen Süre” de bir diğer örnektir. Web sitenizde ürün satışı yapıyorsanız ne kadar para kazandığınızı veya belirli bir üründen kaç adet sattığınızı izleyebilirsiniz. Kullanıcıların web sitenizde yazanları okumasını hedefliyorsanız, bir blog yayınının kaç kez görüntülendiğini veya ilgili sayfada ne kadar süre geçirildiğini izleyebilirsiniz. Bunların hepsi birer “metriktir”.

Ardından, genellikle “boyutları” kullanarak metriklerinizi analiz edersiniz. Bu konuya birazdan geri döneriz.

Analizleri kullanmaya yeni başlıyorsanız kendinizi metriklerden oluşan bir okyanusta yüzüyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ancak, tüm bu verilere kısa sürede alışacaksınız.

Web analizi araçlarıyla ne yapacaksınız?
Web analizi araçlarını web sitenizin ziyaretçileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabilirsiniz.

Bir kullanıcının sipariş verdiğini, mağazanızın yol tarifini indirdiğini, iletişim formu doldurduğunu veya sitenizi ziyaret ederken gerçekleştirmelerini istediğiniz başka bir işlemi tamamladığını varsayalım. Bu işlem “dönüşüm” olarak adlandırılır.

Web analizi araçları size, “dönüşüm oranlarının”, yani sitenizi ziyaret eden veya hedeflerinizden birini gerçekleştirerek dönüşüm sağlayan kullanıcı sayısının, kullanıcıların nereden geldiğine, oraya daha önce gidip gitmediğine ve hatta kullandığı cihaza bağlı olarak değişip değişmediğini söyleyebilir.
web analizi ile ilgili görsel sonucu
Sonuncusunu inceleyelim. Sitenizin hangi cihazlarda en iyi ve en kötü performansı gösterdiğini öğrenirseniz, temel olarak alabileceğiniz güçlü yönleri ve geliştirmeniz gereken zayıf yönleri belirleyebilirsiniz.
Bu örnekte dönüşüm “metriklerini” veya dönüşüm oranlarını karşılaştırdığımızı göreceksiniz. Değerleri, kullanılan cihaz türüne göre bölümlere ayırdık. Topladığımız “cihaz” verilerine “boyut” denir. Söz verdiğimiz gibi, boyutları açıklama vakti geldi.

Genel olarak, izlediğiniz herhangi bir şeyi kelimelerle ifade etmek için kullanabileceğiniz her tür veriye boyut denir.

Cihaz türü, ziyaretçiler tarafından kullanılan tarayıcılar ve ziyaretçilerin coğrafi konumları vb. boyutlara örnek olarak verilebilir.

Metriklerinizi alıp “boyutlara” göre bölerek çok spesifik ve ayrıntılı soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Örneğin, “Kullanıcıların web sitemin hedeflerini gerçekleştirerek en kolay dönüşüm sağladığı cihazlar hangileri?”
Bu soru, web analiziyle yanıtını bulabileceğiniz birçok sorudan yalnızca biridir.

Kullanıcıların web sitenizi en çok günün hangi saatinde ziyaret ettiğini mi öğrenmek istiyorsunuz? “Ziyaretçiler” metriğinizi alıp “Günün Saati” boyutuna göre bölümlere ayırın.

Yoksa en çok satış sağlayan pazarlama kampanyalarını bulmak mı istiyorsunuz? “Dönüşümler” metriğini alıp “Kampanya” boyutuna göre bölümlere ayırın.

Web analizi raporlarınızı ayrıntılı olarak incelediğinizde, izlenen tüm metrik ve boyutları görebilirsiniz. Ayrıca, en çok önem verdiğiniz soruların yanıtını bulmak için bu metrik ve boyutları birleştirebilir ya da bölümlere ayırabilirsiniz.

Henüz bir analiz aracını kullanmaya başlamadıysanız birini seçip yükleyebilirsiniz. Çoğu, benzer bir kuruluma sahiptir.

Öncelikle, özel bir kodu kopyalayıp web sayfanıza yapıştırmanız gerekir. Ardından, kendi kendilerine birçok değeri izleyen bu araçları, işletmenize ve hedeflerinize özgü değerleri izleyecek şekilde yapılandırabilirsiniz.
web analizi ile ilgili görsel sonucu

Umarız web analizi araçlarından elde edebileceğiniz muhteşem bilgiler sizi heyecanlandırıyordur. Web analizi araçları, online gücünüzü oluşturan önemli araçlardan biridir. Ancak, karmaşık görünüyorlarsa endişelenmeyin.

Bizi izlemeye devam edin. Tüm terminolojiyi gözden geçirecek ve dijital performansınızı ölçmek için web analizini nasıl kullanabileceğinize dair temel bilgiler sunacağız. Ziyaretçilerin hedeflerinizi gerçekleştirerek dönüşüm sağlayıp sağlamadığını ve hangi ziyaretçilerin diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini nasıl öğreneceğinizi açıklayacağız. Dahası, ücretli ve organik arama motoru kampanyalarınızı ölçmek ve iyileştirmek için analizleri nasıl kullanabileceğinize göz atacağız.

Yorum

  • Web analiz her zaman web işleri ile uğraşan insanların elinin altında olması gereken birşey bence. Her gün düzenli olarak analizleri takip edip yol haritası çıkartılmalıdır. Yazınız için teşekkürler.

  • Yeni başlayanlar için harika bir kaynak niteliğinde yazı olmuş. Web sitelerimizin analizlerini daima kontrol etmemiz gerek aksi durumda reklam verenler ile ciddi veri paylaşamayız ..

  • Bende yeni site açtım ve de sitemi analiz ediyorum gayet iyi yerlere geleceğime inanıyorum. Makalenizi okudum güzel anlatım olmuş teşekkürler.

Yorum Yaz