Blog İnternet Reklamcılığı

Reklamlarınız göze çarpsın!

Merhaba! İnternet’te bir şey ararken arama sonuçlarında gördüğünüz çoğu reklamın birbirine benzediğini hiç fark ettiniz mi? Bu yazımda göz alıcı reklamları, dikkat çekici başlıkları ve harekete geçirici mesajları nasıl yazacağınızı göstererek işletmenizin öne çıkmasına yardımcı olacağım.

“Düğün fotoğrafçısı kirala” gibi bir arama yapıldığında görüntülenen reklamlara göz atarak işe başlayalım.

İlk bakışta, İnternet’te çok sayıda düğün fotoğrafçısı olduğunu ve bu bolluk içinde hiçbir reklamın göze çarpmadığını fark edebilirsiniz. Bunun sebebi, bu reklamların aramamızla özel bir alakasının olmaması ve özel bir şey sunmuyor gibi gözükmesidir.

Sayfanın ortasında, dikkatinizi çekmek için yarışan birçok organik arama motoru sonucu da görünecektir.

Reklamınızın burada ne kadar kolay kaybolup gideceğini tahmin edebilirsiniz. Rekabette öne çıkacak benzersiz bir şey yaratmak bu yüzden gerçekten önemlidir.

Peki, reklamınızı bir üst seviyeye çıkarıp adeta “sayfadan fırlamasını” nasıl sağlarsınız?
Basit bir reklamı, dikkatleri üzerine toplayan bir şeye dönüştürmek için izleyebileceğiniz birkaç kural var.

Alaka düzeyinden başlayalım. Alaka düzeyi, arama motoru pazarlamacılığının püf noktasıdır. Arama yapan kişinin kullandığı sözcüklere olabildiğince yakın reklam başlıkları yazmaya çalışın.
“Düğün fotoğrafçısı kirala” arama örneğimizi hatırladınız mı?

Bu aramanın getirdiği arama sonuçlarında görüntülenmek istiyorsanız bunu reklam başlığında kullanmanız yeterli.

Düğün Fotoğrafçısı Kirala

Şimdi, biri bu anahtar kelimeyi aradığında bu kişinin aradığı şey ile reklamınız kusursuz eşleşme sağlayacak.

İşte bu. Böyle iyi görünüyor.
Peki, reklamınızı diğerlerinin arasında ön plana çıkarmak için izleyebileceğiniz diğer yollar neler? Bir çeşit özel, zamanlı bir teklife veya tanıtıma ne dersiniz?

Müşterilerinize indirim kampanyası veya özel bir fırsat sunmak, dikkat çekmek için gerçekten kolay yollardır. “Tüm Düğünler için Fotoğraf” olan ilk açıklama satırını özel bir fırsatla güncelleyelim.
Şuna ne dersiniz? Fotoğraf Kolajınıza %25 İndirim.

Bu şimdiden çok daha ilgi çekici görünüyor, üstelik web sitenizi ziyaret etmesi için müşteriye açık bir sebep sunuyor. Benzer biçimde, şöyle bir şey de deneyebilirsiniz: 25 TL Üzerindeki Siparişlerde Ücretsiz Teslimat.
Son olarak, reklamınızda güçlü ve net bir “harekete geçirici mesaj”a yer vermek işinize yarayacaktır. Diğer bir deyişle, sitenize ulaştıklarında ziyaretçilere ne yapmalarını istediğinizi söyleyin. “Portföyümüze Göz Atın!” diyebilirsiniz veya “Satın Alın!” ya da “Rezervasyon Yapın!”. Yapılan araştırmalara göre insanlar, belirli bir şeyi yapmaya yönlendirildiğinde daha kolay tepki veriyorlar.
Anahtar kelime ile ilgili görsel sonucu

Bu harekete geçirici mesaja reklamınızın ikinci satırında yer vermek, arama yapanların reklamınızı tıkladıktan sonra tam olarak ne yapacaklarını bilmesi için iyi bir fikir.
Reklamınızdaki harekete geçirici mesajın “Bugün İnternet’ten yer ayırtın” olduğunu varsayalım. İdare eder, ancak çok da heyecan verici değil. Biraz daha ilgi çekici bir şey deneyelim. Şuna ne dersiniz?

Düğün Fotoğrafları Galerimizi Gezin!

Bu çok daha iyi. Müşterinize web sitenizi ziyaret ettiğinde ne yapması gerektiğini söylüyor. Ve çok çeşitli düğün fotoğraflarınız olduğu için işletmeninizin, müşterinin ihtiyacıyla büyük ölçüde alakalı olduğu gerçeğini de güçlendiriyor.
Peki, şimdi en baştaki reklamımıza dönüp onu son haliyle karşılaştıralım. Böyle daha iyi gözüküyor, değil mi? Reklamın yeni başlığı aramayla çok daha alakalı. İlgi uyandıran özel bir fırsatın yanı sıra net bir harekete geçirici mesajımız var. Bu yeni reklamla web sitenize müşteri çekmeniz çok daha olası.
Peki şimdiye dek neler öğrendik? Birkaç basit kuralı uygulayarak reklamınızın rekabette öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken reklam başlığını aramaya göre özelleştirmek. Ardından özel veya zamanlı bir fırsat sunmak. Son olarak da ilgi çekici bir harekete geçirici mesaj eklemek.

Bu teknikler reklamlarınızı her yönden iyileştirmenize yardımcı olur. Sakın unutmayın: Mükemmel reklamlar yazabilmek, anahtar kelime araştırmayı veya teklif fiyatları izlemeyi içeren, devamlı bir süreçtir. Uzun vadede bu ipuçlarına odaklandığınızda başarıya ulaşma şansınız yüksek.

Yorum

  • Reklamlar aslında eskisi kadar gelir getirmese de ziyaretçinin gözüne sokmamak gerekiyor. Sonuçta reklamın bol olması ziyaretçi sayısını düşürecektir. Yararlı bir makale olmuş, teşekkür ederim.

  • Türkiye de reklam gelirleri oldukça düştü. Artık yatırımcılar Türkiye genelin de yatırım yapmak veya Türk kullanıcılarına para kazandırmak istemiyor. Anlamadım gitti fakat artık istemsizce yurtdışı piyasasına açılmamız gerekiyor sanırım. Bu duruma her ne kadar üzülsem de elden birşey gelmiyor malesef.

  • Reklama yatırılan onca paranın boşa gitmemesi için bu tarz püf noktalara önem göstermek gerekiyor, onun dışında istediğiniz kadar para verin, maximum verim alamayacaksınızdır.

  • Sitenin içeriği kadar reklam yerleri ve optimizasyonlarıda çok önemli bir husus. Doğru reklamı doğru yerde doğru kitleye göstermek bir sanattır. Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık ..

Yorum Yaz