Blog İnternet Reklamcılığı

Mükemmel Pazarlama E-postaları Oluşturmak

Merhaba!

Bir e-posta ile pazarlama hizmetine kaydoldunuz ve ilk kampanyanıza başlamaya hazırsınız.

Şimdi, etkileyici konu başlıklarıyla müşterilerin dikkatini çekmek, az ama öz olduğu kadar alakalı da olan bir içerik ile ilgiyi canlı tutmak ve daha fazla bilgi için bağlantılar sunmak hakkında konuşalım.

Evcil hayvan malzemeleri satan bir dükkanınız var diyelim. Hem potansiyel hem de sadık müşterilerinizin ad, e-posta ve “evcil hayvan türü” gibi bilgilerini topluyorsunuz. Ve artık ilk e-posta ile pazarlama kampanyanızı faaliyete geçirmeye hazırsınız.

Köpek ve kedi sahiplerine, sunduğunuz en yeni, en iyi ve tamamen doğal evcil hayvan mamaları hakkında bilgi veren bir e-posta duyurusu göndermek istiyorsunuz.

Ama müşterilerin bu bülteni okumalarını sağlamak için öncelikle e-postayı açmalarını sağlamalısınız.
Buradaki tek mesele iyi bir ilk izlenim yaratmak. Müşterilerin gelen kutularına göz gezdirirken ne gördüklerini düşünün. E-postanız tıklanıp açılmayı hak edecek mi?

Müşterilerin gördükleri ilk iki şey “Kimden” alanındaki işletme adı ve e-postanın konu satırı olacak.

“Kimden” alanında işletmenizi açıkça tanımlayan bir ad ve e-posta adresi kullandığınızdan emin olun. İnsanların tanıyıp güvendikleri kimselerden gelen e-postaları açması daha muhtemeldir.
E-postanın konu satırı, kampanyanızı batırabilir de çıkarabilir de. Etkili bir konu satırı insanların ilgisini çekip açmalarını sağlayabilir. Kötü oluşturulmuş bir konu satırı ise e-postanın silinmesi veya spam filtrelerine takılması anlamına gelebilir.

Konu başlığınızı kısa ve sade tutun, on kelimeden kısa olması idealdir. E-postada geçen en değerli ve alakalı bilgiyi yansıtmaya çalışın.

Mümkün olduğunda konu satırını kişiselleştirin veya yerelleştirin. Örneğin: “Selin, İstanbul’daki en sağlıklı yavru köpek seninki mi?”

“Ücretsiz”, “indirim”, “hatırlatma,” “özel” gibi kelimelerden, lira (₺) gibi sembollerden ve ünlem işaretinden kaçınmak en iyisidir. Bunları içeren konu satırları spam filtrelerine takılabilir.
İşte şimdi müşterilerin dikkatini çekip, e-postanızı açmalarını başardınız. Tebrikler! İşin yarısına geldiniz.

Bu aşamada, müşterilerinizin ne denli meşgul olduğunu ve her gün ne kadar çok e-posta aldıklarını aklınızda bulundurun. Mümkün olan en ilgi çekici mesajı oluşturmuş olsanız bile muhtemelen e-postanıza sadece göz atacaklardır. Dolayısıyla içeriğinizi az ama öz tutun ve doğrudan sadede gelin.

Paragraflarınız kısa, belki bir ila üç cümleden ibaret ve tek bir fikir üzerine odaklanmış olmalı. Web sitenizde yer alan daha uzun makalelere ve ek bilgilere bağlantı verebilirsiniz.

Yazdıklarınız mümkün olduğunca ikna edici olsun ve kullanıcıyı etkileşim kurmaya davet etsin. Ayrıca, hedef kitleniz için uygun tonu kullanın. Markanızın genellikle tutarlı bir duruş sergilemesi beklenir, ancak e-posta bültenleri biraz daha gündelik bir ton kullanma fırsatı sunar.
E-postanızdaki bağlantılar harekete geçirici mesajlar içermeli. Alıcıları, bağlantılara tıklayarak web sitenizdeki fırsatlara göz atmaya teşvik edin.

Örneğin bir bağlantıda şöyle denebilir: “Bir sonraki doğal kedi maması siparişinizde %25 indirim kazanmak için buraya tıklayın.” Ya da: “50 lira üzerindeki siparişlerde ücretsiz kargo için buraya tıklayın.”

Önemli fırsat ve içerikleri vurgulamak için kalın bir yazı tipi ve tasarım kullanın.
E-postanızda yer vermeniz gereken son bir şey daha var: Alıcılara abonelikten çıkma, e-posta tercihlerini değiştirme veya kişisel bilgilerini güncelleme olanağı sunan birkaç bağlantıyı e-postanın alt kısmına eklemek.

E-posta aboneliğinden çıkmaları için kullanıcılara kolaylık sağlamak hem iyi bir müşteri hizmeti örneğidir hem de birçok ülkede yasalar tarafından şart koşulmuştur.
Özetlemek gerekirse şunları aklınızdan çıkarmayın: Kısa ama güçlü bir konu satırı oluşturmak için zaman harcayın. Eğlenceli ve etkileşim kurmaya davet eden, az ama özlü bir içerik yazın. Ve müşteri deneyimini iyileştirip, satış artırabilecek faydalı bağlantılara yer verin.

Her bir e-posta ile pazarlama kampanyası neyin işe yarayıp yaramadığı konusunda size daha çok şey öğretecek. Zaman içinde müşterileriniz için daha iyi e-postalar hazırlayabilir ve bu sayede işletmenizi büyütebilirsiniz.

Yorum

Yorum Yaz