Blog

Google Ücretsiz İnternet Üzerine Çalışıyor

Merhaba. Bu yazımda sizlere Google’ın bu aralar üzerinde çalıştığı ücretsiz internet projesinden bahsetmek istiyorum. Araştırmalarıma göre;  Söz konusu projenin hayat geçmesi ile Google, internetin ulaştırılamadığı bölgelere ücretsiz hizmet götürecek.

google ücretsiz internet üzerinde çalışıyor ile ilgili görsel sonucu

Google, ağ sinyali temin edecek balonların belirli bir bölgede uzun süre havada durmasını sağlayacak hava akımlarını tahmin etme sorununu makine öğrenme algoritmalarıyla çözdüğünü açıkladı.

Google, kırsal alanlarda ve gezegenin uzak bölgelerinde internete erişimi sağlamak üzere dev balonlarla kurmayı tasarladığı internet ağı için önemli bir sorunu aştığını duyurdu.

Projeyi yürüten şirketin Google X araştırma departmanına bağlı çalışan “Project Loon” ekibi, makine öğrenme yöntemi sayesinde balonların hareketini belirleyen hava akımı sistemlerini tahmin edebilir hale geldiklerini bildirdi.

Böylece balonların yerlerini daha kolay tespit edebileceklerini söyleyen araştırmacılar, tüm gezegeni balonlarla donatmak yerine belirli bölgelere odaklanabileceklerini belirtti.

Az sayıda balonun belirli bir bölgede kümelenmesinin projenin maliyetini belirgin şekilde düşüreceğini vurgulayan Google X direktörü Astro Teller, “Artık yüzlerce balon kullanmak yerine belirli bölgelerde 10, 20 veya 30 balonla internet hizmeti sağlayabileceğiz.” dedi.

Yerin yaklaşık 18 bin metre üzerinde, stratosferde seyreden balonları yükseltip alçaltarak, farklı hava akımları aracılığıyla hareketlerini yönlendirmeyi amaçlayan ekip, makine öğrenme logaritmaları sayesinde hava akımlarını yeterli kesinlikte tahmin edip balonları belirli bir bölgede uzun süre tutabilmenin yolunu bulduğunu ileri sürdü.

“Gerçek kullanıcıların” “önümüzdeki aylarda” sistemi deneme fırsatı bulabileceğini söyleyen Teller, bunun ne zaman ve nerede olacağına dair herhangi bir bilgi vermedi.

Google, balon projesiyle dünya genelinde internete erişimi olmayan dört milyon insana ve özellikle de erişimi zor coğrafyalara internet erişimi sağlamayı amaçlıyor.

Şirket bağlantı ağını gelişmiş ülkelerde olduğu gibi milyarlarca dolar maliyetli altyapılar inşa ederek kurmak yerine gökyüzünden internet sinyali sağlayacak tenis kortu büyüklüğünde dev balonlarla temin etmeyi planlıyor.

Google, geçen yıl Peru’da bir grup balonu küçük bir bölgede üç ay süresince gökyüzünde tutmayı başarmıştı.

Yorum

  • Google her gün yeni bir platform, yeni bir proje üzerinde harıl harıl çalışıyor. Dünyayı kurtarırsa bunun gibi özgün ve ileri görüşlü insanlar kurtaracak.. ” Bizde hala ramazanda dişimi fırçalasam orucum bozulur mu ” sorularında kalıyoruz..

    Çok güzel bir makale olmuş ellerinize sağlık okudum ve yeterli seviyede bilgilendim.

  • Google’ın güzel projelerinden birisi. Bu projenin başarılı olacağını düşünmüyorum şimdilik. Bakalım gelecekte projeyi nasıl yönetecekler. Takip ettiğim projelerden birisi.

Yorum Yaz