Blog

Bloglar İçin Önemli Tasarım Unsurları

Merhaba! Blog sahipleri için çok yararlı olacağını düşündüğüm bir yazı oldu bu. Blog yazarları web sitelerinin tasarımına önem vermelidir. Web sitelerinizdeki tasarım unsurlarını en iyi şekilde kullanarak okuyucuya sunmalısınız. Tasarım unsurları okuyucunuzu web sitenize bağlayan iki temel yapı taşından biridir. Diğeri de içeriğinizdir.

Okunabilir Yazılar

Blog yazılarınızın okunabilirliği ziyaretçilerinizi daha uzun süre sitenizde tutmanızı sağlar. Yazınızın içerik değeri kadar, okunabilirliği de o kadar önemlidir. İçeriğinizde ki kelimelerin boyutları, puntosu ve fontu okunabilirliği etkileyen önemli unsurlardır. Bu unsurlar normal değerlerde değilse yazınızı okumak çok güç olacak dolayısıyla okuyucu yazınızı okurken rahatsızlık hissedecek ve web sitenizden ayrılacak.

blog ile ilgili görsel sonucu

İlgi Çekici Renkler

Yazılarınızın ve blogunuzun genel rengini koyu olarak ayarlarsanız, yazı aralarına eklediğiniz görseller kendini gösterecek ve ziyaretçinin yazınızı okurken sıkılmasını da engellemiş olacaksınız.

Kolay Gezinti

Ziyaretçi sayfalar, yazılar arasında gezinirken pop-up reklamlar ve gereksiz yönlendirmeler can sıkıcı olacaktır. Ana sayfanızın ve yazı sayfanızın farklı görünümlere sahip olması da ziyaretçiye farklı bir web sitesine yönlendirilmiş hissi verecektir. Sayfalarınızın ve yazılarınızın içerisine çok fazla reklam koyduğunuzda bu ziyaretçiniz sitenizden hızlıca ayrılmasına neden olacaktır. Ziyaretçinizin web sitenizde hızlı ve kesintisiz gezinmesi önemli bir faktördür.

Arama Kutucuğu

Bazısına göre gereksiz görülebilir ama arama kutucuğu önemli bir tasarım unsurudur. Dilerseniz sağ veya sol alanda, dilerseniz üst kısımda arama kutucuğunu kullanarak okuyucuların yeni içerikler arayabilmelerini sağlayabilirsiniz.

blog ile ilgili görsel sonucu

Hakkında Kısmı

Bir yazar olarak insanlara kendinizden bahsetmelisiniz. Sitenize gelen kişiler tıpkı sizin gibi birer insandır. Bu insanlar karşısındaki kişinin kim olduğunu bilmek isterler. Oluşturacağınız güçlü biyografi ve hakkında yazısı ile etkileyici bir biçimde okuyuculara kendinizden bahsedebilirsiniz.

Unutmayın, başarılı bir blog yazarı okuyucusu ile bağ kurmayı başarabilmiş bir blog yazarıdır. Hakkında veya biyografi kısmı bunun için ilk adımlardan birisidir.

İletişim Formu

İletişim imkanı sunmadığınız sürece okuyucularla bir bağ kurabilmeniz pek mümkün değildir. Blog adresinizde bir iletişim formuna yer vererek okuyucuların size ulaşabilmesini sağlayın. Böylece onların isteklerine ve taleplerine daha yakından göz atabilir ve onların istediği biçimlerde içerikler oluşturabilirsiniz.

Diğer bir iletişim kanalı ise sosyal medya kanallarıdır. Sitenizde mutlaka sosyal medya kanallarına ait hesaplara yer vermelisiniz. Okuyucular diledikleri zaman bu kısımdan sizinle iletişim kurabilme şansına sahip olmalıdır.

blog ile ilgili görsel sonucu

Alt Kısım (Footer)

Birçok blog yazarı blog adresinde alt kısmın faydasını görmezden gelir. Bir okuyucu sitenize girdikten sonra aradığını bulamazsa otomatik olarak alt kısma göz atar. Burada da yoksa sitenizden çıkar. Bu bilinen ve genelde uygulanan bir döngüdür. Bu nedenle alt kısımda blog adresinizle ilgili faydalı linklere ve bölümlere yer vermelisiniz.

E-mail Aboneliği

Abonelikler blog adresinizin kan damarları gibidir. Sitenize gelen okuyucuları sürekli sizi takip edecek abonelere dönüştürdüğünüz zaman başarı yolunda emin adımlarla ilerlemiş olursunuz. Sitenizde belirli alanlarda blog aboneliği formlarını kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Basitlik

Tasarım konusunda ne kadar karmaşık hareket ederseniz o kadar kaybedersiniz. Sitenize gelen okuyucular mutlaka basit bir yapıyla karşılaşmak ister. Evet, sitenizde çok fazla fonksiyonun olması iyi bir şeydir ancak okuyucunun beklentisini es geçerek bu fonksiyonlara yönelirseniz hata yapmış olursunuz.

Site tasarımını basit, anlaşılır ve aynı zamanda fonksiyonel tutmaya çalışın. Okuyuculara hitap edin ve onlara blog adresinizi sevdirin.

blog ile ilgili görsel sonucu

Sorularınızı ve düşüncelerinizi yorum kısmından belirtip yazımı sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız gerçekten çok sevinirim. Teşekkürler.

Yorum

Yorum Yaz