Blog İnternet Reklamcılığı

Başarılı E-Posta Kampanyaları Yönetmek

Merhaba!

Bir e-posta kampanyası yürütürken yönetilmesi gereken pek çok şey vardır. Bugün sizi başarıya götürecek stratejileri öğreneceksiniz.

E-postalarınızı test ederek, alakalı kampanya açılış sayfaları oluşturarak ve tüm çabanızın ne kadar başarılı olduğunu ölçerek kampanyalarınızı iyileştirebilirsiniz!
İlk olarak, daha çok kullanıcının, e-postalarınızı açmasını ve tıklama yoluyla web sitenize gitmesini sağlamak için kullanabileceğiniz, A/B testi dediğimiz şeyden bahsedelim.

Bir e-postanın iki versiyonunu oluşturup hangisinin daha iyi iş çıkardığını görmeye A/B testi denir. Bu teknikten faydalanarak farklı e-posta yaklaşımlarınızı test edebilirsiniz.

Diyelim ki yeni bir ürünü duyurmak için e-posta gönderiyorsunuz, ama nasıl bir konu satırı yazmanız gerektiğinden emin değilsiniz. Müşterilerinin yarısına konu satırının A Versiyonu’nu, diğer yarısına da B Versiyonu’nu gönderebilirsiniz.

Ardından, hangi e-postanın daha yüksek “açılma oranı”na sahip olduğuna bakabilirsiniz. Bu ölçüt, gönderdiğiniz e-posta sayısına karşılık kaç kişinin e-postanızı açtığını gösterir. Ve açılma oranı daha yüksek olan versiyon kazanır!

A/B testini kullanarak farklı konu satırlarını, sıklık aralığını, içerikleri ve resimleri test edebilirsiniz. E-postaları salı ve pazar günleri göndermeyi deneyebilirsiniz. Veya haftalık ve aylık göndermeyi deneyebilirsiniz. Hedef kitlenizin neyi tercih ettiğini öğrenin ve buna göre ayarlama yapın.
Çok fazla e-posta gönderip insanları bunaltmanın arzu edilen bir şey olmadığını aklınızdan çıkarmayın. İnsanlara daha az e-posta alma seçeneğini her zaman sunmalısınız, aylık özet gibi mesela… Böylelikle, sırf sizden daha az haber almak istedikleri için abonelikten çıkmazlar.
E-posta kampanyalarınıza özgü açılış sayfaları seçtiğinizden -veya oluşturduğunuzdan- emin olun. Açılış sayfası web sitenize ulaşan kullanıcının gördüğü ilk sayfadır.

Bu sayede, e-posta içindeki bir bağlantıya tıklayan kullanıcı alakalı bir web sitesine ulaşır. Belirli bir ürün hakkında bilgi almak için bir bağlantıyı tıklayan kullanıcının, kendisini ana sayfada bulmasını istemezsiniz, değil mi?

E-posta kampanyalarının daha başarılı olması için ziyaretçileri doğrudan görmek istedikleri sayfaya yönlendirin, böylece ürün hakkında bilgi edinebilir ve belki de satın alabilirler!

Son olarak, unutmayın ki insanların e-postalarınızı okuduğu cihazlar cep telefonu, tablet, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar olacak. Yani e-postalarınızın bağlantı verdiği açılış sayfaları bu cihazların hepsinde iyi çalışıyor olmalı.
Her dijital pazarlama türü gibi e-posta ile pazarlama da kolaylıkla ölçülebilir. E-posta hizmetleri genellikle analiz araçları içerir, böylelikle kampanyalarınızın performansını takip edebilir ve ölçebilirsiniz.

Raporlarda, “açılma oranları” gibi, en çok ilgi çeken konu satırlarını öğrenmenize yarayan ilginç veriler ortaya çıkar. İnsanları, e-posta içindeki bağlantıyı tıklayıp sitenizi ziyaret etmeye hangi içeriğin yönlendirdiğini “tıklama oranı”na bakarak görebilirsiniz.

Ve son olarak, kullanıcıların e-postanızı tıkladıktan sonra web sitenizde ne yaptığını anlamaya çalışmak için mutlaka web analizinden yararlanın.

E-posta üzerinden gelen ziyaretçilerin web sitenizdeki deneyimini iyileştirmek için -hep yapmanız gerektiği gibi- yeni yollar araştırmalısınız.
Şimdi tekrar gözden geçirelim. Farklı versiyonlar test ederek, alakalı açılış sayfaları oluşturarak ve en iyi iş çıkaranın ne olduğunu görmek için analizden faydalanarak kampanyalarınızı sistemli olarak iyileştirebilirsiniz.

Bu ipuçları sizi başarıya götürecek ve e-posta ile pazarlama kampanyalarınızın değerini anlamanızı sağlayacak.

Yorum

  • Başarılı kampanya yönetimi oldukça kitle oluşturmada etkili. Bu tarz sistemlerde dönüş oranı oldukça yüksektir.