Blog SEO

Anahtar Kelimelerinizden En İyi Sonucu Alın

Merhaba! Bu yazımda anahtar kelimelerinizi mümkün olduğunca etkili hale getirme konusundan bahsedeceğim.

Google ve Yandex gibi arama motorları tarafından sağlanan araştırma araçlarını inceleyeceğiz. Bu araçların nasıl anahtar kelime seçmede tahminin ötesine geçtiğini ve potansiyel müşterilerin İnternet’te sizi bulmasına yardımcı olabileceğini ele alacağız.


Bunu uygulamaya geçirelim. Düğün fotoğrafları çektiğiniz fotoğraf stüdyonuzun tanıtımını yapan bir SEM kampanyanız olduğunu varsayalım Zaten müşterileriniz var şimdi de evcil hayvan fotoğraflarınızın tanıtımını yapan yeni bir kampanya oluşturmak istiyorsunuz.
Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi bir araç, alaka düzeyi en yüksek olan ve yeni kampanyanız için en uygun olan anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilir.
Örneğin, “evcil hayvan fotoğrafları” yazarsanız araç size diğer alakalı aramaları gösterir.

Bu anahtar kelimelerden hangilerinin yeni kampanyanıza uygun olabileceğine bakalım.
Kullanıcıların [köpek resimleri], [evcil hayvan fotoğrafçıları] ve [köpek fotoğrafları] gibi terimleri aradığını görebiliriz.

Sonuçlar, her bir terimin kaç arama alabileceğini ve önerilen “teklif fiyatları” ile “rekabet düzeyleri” gibi yararlı bilgileri de gösterir.
Bunu öğrendiğinizde, reklam grupları olarak adlandırılan birkaç “grup” oluşturabilirsiniz. Bunlardan birincisi evcil hayvan fotoğraflarıyla ilgili terimler, ikincisi [köpek resimleri], üçüncüsü [köpek fotoğrafları], dördüncüsü ise [evcil hayvan fotoğrafçıları] için olabilir.

Bu terimleri reklam gruplarında düzenleyerek her bir anahtar kelime grubu için alakalı reklamlar yazabilirsiniz.
Böylece alakalı anahtar kelimeler konusunu halletmiş olursunuz. Peki, ya o kadar alakalı görünmeyenler?
Örneğin, çok sayıda kullanıcının [evcil hayvan kara kalem portre] için arama yapıyor olması, aslında fotoğraftan farklı bir şey aradıklarını gösterir.

Ayrıca, stüdyonuzda sunmadığınız sulu boya köpek resimleri ve at resimleri için de arama yapan birçok kullanıcı vardır.
Bu tür durumlarda, kullanıcılar işletmenizle alakalı olmayan ürün veya hizmetler aradığında reklamlarınızın gösterilmesini engellemek için “negatif anahtar kelimeler” kullanabilirsiniz”. Örneğin, [-kalem], [-pastel] ve [-at].

Bu negatif anahtar kelimeler, bir arama söz konusu terimlerden en az birini içerdiğinde reklamlarınızın yayınını engeller.

Reklamların alakasız aramalarda gösterilmesini engellemek, size paradan tasarruf ettirecek ve yalnızca ideal müşterinizin reklamlarınızı görmesini sağlayacaktır.

Özetlemek gerekirse, anahtar kelime arama araçları, müşterileri çekecek anahtar kelimeler bulmanıza ve kaçınmanız gereken anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca, bu araçları sık sık ziyaret etmek yararlı olacaktır. Kullanıcıların arama davranışı zamanla değişme eğilimindedir ve kampanyalarınızı uzun süre değiştirmeden bırakırsanız performansları düşebilir.

Yorum

Yorum Yaz