Blog E-Ticaret

E-Ticaret için Az Bilinen SEO Teknikleri

Günümüzde her gün daha fazla insan internet alemine katılıyor. Bir kaç yıl öncesine kadar internetin Facebook’tan ibaret olduğunu düşünen yaşlılar bile günümüzde oldukça az. Artık herkes her şeyden haberdar ve herkes birbiri ile yarışıyor. Daha ucuzunu ve kalitelisini bulmak konusunda savaşıyorlar. E-Ticaret ile ilgilenenlerin sayısı da son yıllarda oldukça arttı.

Şimdi konumuza gelelim. Günümüzde bu kadar insan interneti etkin bir şekilde kullanıyorken. Web Tasarım ile ilgilenen kişilerin de sayısı arttı. Her gün onlarca e-ticaret ve blog sitesi açılıyorken Google’da üst sıralara çıkmak da zorlaşıyor ve değerleniyor. Bir tek makale ile bu konuyu ele almak zor olsa da elimden geldiğince çok bilgiyi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Site İçi Link İnşası ve Link Mimarlığı

Lünk inşasına özen göstererek trafiğiniz arttırmak ve Google’da üst sıralara çıkmak mümkündür.

Popüler Olmak için Sosyal Medya’da Olun

Size bu konuda pek bir şey söylemek istemiyorum. Aşağıdaki resmi rakamlar konuyu anlamanızı sağlayacak.

Araştırmaya göre;

  • Dünyanın yarısından fazlası artık en az 1 adet akıllı telefon kullanıyor.
  • Dünya nüfusunun neredeyse üçte ikisi en az bir cep telefonu sahibi.
  • Dünya genelinde web trafiğinin yarısından fazlası artık cep telefonundan geliyor.
  • Dünyanın dört bir yanındaki mobil bağlantıların yarısından çoğu artık “genişbant”
  • Dünya nüfusunun beşte birinden fazlası son 30 gün içinde alışveriş yaptı.

Türkiye’de nüfusun %60’lık penetrasyonun milyonu oluşturan 48 milyon kişi internete bağlanıyor. Raporda aktif sosyal medya kullanıcı sayısı olarak da 48 milyonu görüyoruz fakat bu sayının tekil kullanım olmadığını belirtelim.

Türkiye’deki mobil kullanıcı sayısı 71 milyonken, sosyal medyaya mobilden bağlanan kullanıcı sayısı ise 42 milyon.

Sanırım Sosyal Medya’nın doğru bir şekilde kullanılması sonucunun ne kadar önemli olduğunu anlayabilmişsinizdir.

E-Ticaret için Az Bilinen SEO Teknikleri ile ilgili görsel sonucu

Temiz ve Basit Url Yapısı

Basit, kısa ve temiz url’leri hem arama motorları hem de insanlar daha çok tercih eder. Arama Motoru bir arama için en uygun url’leri kaydeder. Url’niz ürün ile ne kadar alakalı ise Google armalarda sitenizi ve ürünlerinizi o kadar yukarıda çıkaracak. Unutmayın ki sade, temiz ve anlaşılır web sitelerini Google’da en az insanlar kadar çok sever.

Mobil Uyumlu ve Sade Tasarım

E-Ticaret siteniz ne kadar sade ise o kadar çok kişiye hitap eder. Sitenizde her zaman basit ve anlaşılır parçalar kullanmaya çalışın yani web sitenize giriş yapan bir gençte, yaşlı bir bayan da sitenizi kolayca kullanabilsin. Karışık ve geç yüklenen siteler hiç bir zaman kullanıcılar tarafından beğenilmez. Aynı şekilde mobil uyumlu bir tasarım kullanmanız trafiğinizi oldukça etkileyecektir. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını buradan kolayca Google’ın kendi Mobil Uyumluluk Testi‘nden kontrol edebilirsiniz.

E-Ticaret için Az Bilinen SEO Teknikleri ile ilgili görsel sonucu

Blog ile İçerik Pazarlaması

Müşterilerin ilgisini çekmek için kaliteli içeriğin öneminden artık bahsetmek bile gereksiz. Fakat ne olursa olsun uygun bir SEO’dan da taviz verilmemeli, aksi takdirde içeriğiniz arama sonuçları içinde gömülü kalacaktır. Ürünlerinize site içi linkler oluşturarak, sık sık güncellemeler yaparak ve anahtar kelime hedeflemeleriyle içeriğinizi sürekli etkin SEO çalışmalarına maruz bırakın.

Sahte Yorumlardan Uzak Durun

Bırakın sitenizi ziyaret eden kullanıcılar kendi yorumlarını kendileri yazsın. Bu konuda kendini kandırmayın. Zaten sizin için de önemli olan yorum müşterinizin yorumu olmalı.

E-Ticaret için Az Bilinen SEO Teknikleri ile ilgili görsel sonucu

Rakiplerden Farklı Olun

Rakiplerinizden farklı olarak müşterilerinizin sizi keskin bir ayrıntı ile sevmelerini sağlayın. Örneğin web siteniz bir bakım ürünleri mağazasıysa daha çok genç kızları hedef kitle olarak belirlemeli ve onların web sitenizin keskin bir özelliğini sevmesini sağlamalısınız örneğin; Tüm Alışverişlerde Kargo Ücretsiz gibi ya da En Yeni – Hiç Bir Mağazaya Daha Önceden Satışa Sunmak… Böyle bir şey yaparsanız gençler arkadaş ve aile ortamındayken bu güzel fırsatı herkesle paylaşmak isteyebilir. Bu konuda da sonuç olarak anlıyoruz ki hedef kitle seçimimizi doğru planlayarak hedef kitlemize yönelik çalışmalarla sitemize trafik çekebiliriz.

Ürün Açıklaması ‘Net’ Olsun

Ürününüzü insanlara en ufak ayrıntısına kadar anlatın. Kalitesini anlamasını sağlayın. Ürününüzün açıklaması ayrıntılı olursa insanların size güveni de o kadar artar.

Sonuç olarak, e-ticaret optimizasyonu uygulamaları geliştirmek için zorlu bir alandır, evet ama eğer bazı tavsiyeleri ciddiye alır ve uygulamaya koyarsanız göreceksiniz ki bu mümkündür de. E-ticaret sitenizi ilk kez veya yeniden kurarken ona SEO uygulamak ve kullanıcı dostu hale getirmek için Amerika’yı yeniden keşfetmenize gerek yok; sadece varolan kuralları uygulamanız ve bunların kendinize özgü ihtiyaçlarınız ve müşterileriniz için işe yaramasını sağlamanız gerekiyor.

E-Ticaret için Az Bilinen SEO Teknikleri ile ilgili görsel sonucu

Aklınıza takılan tüm soruları benimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Daha ayrıntılı ve farklı konularda aklınıza takılan soruları da ‘destek@blogakademi.com’ mail adresinden ya da iletişim sayfasından gönderebilirsiniz.Yorum Yaz